Kolejny przykład suwerenności w Unii: Francja chce weryfikować konstytucję Węgier

Aktualizacja: 2012-01-4 11:38 am

Szef francuskiego MSZ Alain Juppe zapowiedział, że Paryż dążyć będzie do „zweryfikowania” nowej węgierskiej konstytucji. To ciąg dalszy pokazywania mniejszym krajom Unii, jak niewiele, po akcesji do Wspólnoty, znaczy ich „suwerenność”.

Do Komisji Europejskiej należy zweryfikowanie, czy nowa konstytucja respektuje to, co jest dobrem wspólnym w krajach Unii Europejskiej, czyli państwo prawa i wielkie wartości demokratyczne – stwierdził Alain Juppe. – Dzisiaj jest problem i apelujemy do Komisji Europejskiej o podjęcie niezbędnych inicjatyw, aby fundamentalne zasady były respektowane wszędzie, wliczając Węgry – dodał minister podkreślając, że Komisję zobowiązują do takiego działania unijne traktaty.

Co tak bardzo wzburzyło Paryż, że postanowił zająć się konstytucją innego kraju? Od momentu dojścia do władzy Wiktora Orbana i jego partii Fidesz, Węgry systematycznie zmieniają konstytucję, wprowadziły w jej preambule odwołanie do Boga, zmieniły nazwę kraju z Republiki Węgierskiej na Węgry, a w ostatni piątek w nowelizacji konstytucji partia socjalistyczna (odpowiednik polskiego SLD) została uznana za “organizację przestępczą” jako dziedziczka partii komunistycznej, w związku z personalną ciągłością obu formacji. W dokumencie przyjętym przez parlament stwierdzono, że jako legalna sukcesorka partii komunistycznej partia socjalistyczna jest odpowiedzialna za zbrodnie komunistycznego reżimu.  

Francuzi najwyraźniej tego aktu dekomunizacji na Węgrzech nie wytrzymali, a ich minister spraw zagranicznych zdecydował się w końcu szczerze powiedzieć co myśli o możliwości suwerennych decyzji mniejszych narodów Unii i ich przedstawicieli. To nie pierwsza taka wypowiedź skierowana z Paryża za granicę byłej żelaznej kurtyny. Doskonale pamiętamy, kiedy poprzedni prezydent Francji Jacques Chirac stwierdził, że „Polska straciła doskonałą okazję by milczeć” gdy podjęła suwerenną decyzję o poparciu ataku wojsk USA na Irak.  

Źródło: fronda.pl, iTele,

Za: PiotrSkarga.pl (2012-01-04) -- [Org. tytuł: « Kolejny przykład suwerenności w Unii, Francja chce weryfikować konstytucję Węgier»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49431 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]