W czołówce państw najbardziej prześladujących chrześcijan, 9 rządzonych jest przez muzułmanów

Aktualizacja: 2012-01-4 11:32 am

Niezmiennie od 10 lat Korea Północna otwiera listę krajów, w których wyznawcy Chrystusa są najbardziej prześladowani na świecie. Według najnowszego raportu organizacji Open Doors ok. 100 mln chrześcijan cierpi z powodu wyznawanej wiary. W czołówce prześladowców znajduje się dziewięć państw rządzonych przez muzułmanów. Raport odnotowuje nieznaczne polepszenie sytuacji w Iranie. Przed rokiem kraj ten był drugi na liście, teraz obok Korei Północnej zdeklasowały go Afganistan, Arabia Saudyjska i Somalia.

Twórcy dorocznego raportu, który jest odzwierciedleniem stanu wolności religijnej aż w 50 krajach świata, z troską odnotowują znaczne pogorszenie się sytuacji chrześcijan w Pakistanie. Nie kryją też rozczarowania następstwami „arabskiej wiosny” dla mniejszości religijnych w krajach Północnej Afryki, w tym szczególnie w Egipcie. Duże obawy budzi też wzrost islamskiego radykalizmu w Nigerii. W ubiegłym roku z powodu wiary zginęło tam co najmniej 300 chrześcijan. Kraj ten przesunął się na czarnej liście prześladowców z 23. na 13. miejsce. Twórcy raportu podkreślają, że sytuacja chrześcijan może się jeszcze pogorszyć po ultimatum, jakie otrzymali oni od islamskich fanatyków z Boko Haram – emigracja albo śmierć.

Podobnie jak w latach ubiegłych liczbowo najwięcej chrześcijan jest prześladowanych w Chinach. Szacuje się że ok. 80 mln wyznawców Chrystusa w Państwie Środka nie może swobodnie praktykować swej wiary. Dwa kraje, których przed rokiem nie było na liście Open Doors, to Kolumbia i Kazachstan.

bz/ rv

Ranking najgorszych krajów dla chrześcijan

Ok. 100 mln chrześcijan cierpi na świecie w wyniku prześladowań. Najgorsza sytuacja wyznawców Chrystusa jest Korei Północnej, ale także w Afganistanie, Arabii Saudyjskiej i Iranie, w których nie mogą oni nadal bez ograniczeń wyznawać swojej wiary – wynika z zaprezentowanego dzisiaj w Bernie w Szwajcarii corocznego raportu “Weltverfolgungsindex 2012” międzynarodowego Dzieła Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom „Open Doors” (Otwarte Drzwi). W pierwszej dziesiątce na czele krajów, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani znajduje się dziewięć państw z muzułmańską większością.

Według organizacji znacznie pogorszyła się sytuacja chrześcijan w Pakistanie po zamordowaniu w marcu ub.r. ministra ds. mniejszości religijnych Shahbaza Bhatti. „Sytuacja chrześcijan istotnie się pogorszyła tam gdzie wzrósł islamski ekstremizm” – stwierdza organizacja.

W raporcie Open Doors nie kryje rozczarowania następstwami “arabskiej wiosny” dla religijnych mniejszości w zrewoltowanych krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. „Zamiast wiosny powinno się mówić o `arabskiej zimie` patrząc szczególnie na sytuację chrześcijan w Egipcie” – stwierdza.

Organizacja równie negatywnie ocenia sytuację chrześcijan w Sudanie, gdzie po podziale państwa w minionym roku na Sudan Południowy i Republikę Sudanu, prezydent tego drugiego dąży do utworzenia pierwszego islamskiego państwa w Afryce, w którym będzie obowiązywało prawo szariatu.

Kolejnym krajem na Czarnym Lądzie, w którym chrześcijanie są prześladowani jest Nigeria. Co raz dochodzi tam do „najgorszych okrucieństw” z wieloma ofiarami śmiertelnymi. W ostatnim roku zginęło tam z powodu swojej wiary ponad 300 chrześcijan. Ostatnio ich sytuację bardzo zaostrzyła działalność ekstremistycznej sekty islamskiej “Boko Haram”, która stała za zamachami przeciw chrześcijanom i kościołom podczas Bożego Narodzenia. W ich wyniku zginęło lub zaginęło ponad 200 osób. Ponadto sekta wydała chrześcijanom ultimatum na opuszczenie zdominowanej przez muzułmanów północnej Nigerii.

Z wielką troską organizacja pisze o sytuacji chrześcijan w Korei Północnej i Chinach. W Korei po śmierci dyktatorów Kim Ir Sena i jego syna – Kim Dzong Ila kult “Umiłowanego Wodza” i “Wiecznego Prezydenta” przyjął postać pseudoreligii a każdy wyznający inną wiarę jest prześladowany. Większość z ok. 400 tys. chrześcijan żyje w podziemiu a ok. 70 tys. przebywa w więzieniach i obozach pracy.

Jak zaznacza “Open Doors” podobnie jak w latach ubiegłych liczbowo najwięcej chrześcijan jest prześladowanych w Chinach. Nadal ok. 80 mln wyznawców Chrystusa nie może w Państwie Środka praktykować swej wiary w sposób wolny.

Tak prezentuje się sporządzona przez “Open Doors” lista 10 krajów, w których wyznawcy Chrystusa są najbardziej prześladowani:

1. Korea Północna (2010 r. miejsce 1)
2. Afganistan (3)
3. Arabia Saudyjska (4)
4. Somalia (5)
5. Iran (2)
6. Malediwy (6)
7. Uzbekistan (9)
8. Jemen (7)
9. Irak (8)
10. Pakistan (11)

Raport „Open Doors” powstaje w oparciu o całoroczny monitoring przestrzegania prawa do wolności religijnej chrześcijan w 50 krajach świata. Organizacja sporządza dokument na podstawie informacji własnych, doniesieniach innych oraz szacunkach ekspertów.

KAI

Za: Fronda.pl

Za: Radio Watykańskie (04/01/2012 ) -- [Org. tytuł: « Nowa lista prześladowców chrześcijan»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49413 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]