Kanada: anglikańska parafia w Calgary przyjęła wiarę katolicką

Aktualizacja: 2012-01-2 12:56 pm

Anglikańska parafia św. Jana Chrzciciela w Calgary przyjęła wiarę katolicką. Uroczystość odbyła się w tamtejszej katedrze. Począwszy od pasterki Msze w parafialnym kościele sprawowane są już według katolickiego mszału, ale zgodnie z anglikańską tradycją, czyli tak jak to robią byli anglikanie w Wielkiej Brytanii. W Kanadzie nie został jeszcze ustanowiony dla nich ordynariat personalny. Jednakże na mocy specjalnego pozwolenia papieskiego delegata, abp. Thomasa Collinsa, już teraz parafia ta może funkcjonować tak, jakby do ordynariatu należała. Liturgię sprawuje tam na razie wyznaczony przez diecezję kapłan. Byli pastorzy, proboszcz i wikary, przygotowują się do przyjęcia katolickich święceń.

Decyzję o konwersji parafia św. Jana Chrzciciela w Calgary podjęła już przed rokiem i to niemal jednomyślnie. We Wspólnocie Anglikańskiej pozostało jedynie dwóch dawnych parafian. Nowi katolicy będą przez najbliższych pięć lat wynajmować kościół i przykościelne zabudowania od diecezji anglikańskiej. Po zakończeniu tego okresu będą mieli prawo pierwokupu.

kb/ rv, the anglo catholic

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49314 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]