1 stycznia wygasają prawa autorskie do twórczości św. Faustyny i abp. Teodorowicza

Od nowego roku będzie można swobodnie wykorzystywać utwory św. Faustyny i ormiańskiego abpa Lwowa Józefa Teofila Teodorowicza. Uwolnienie praw autorskich obejmie także ok. 500 innych pisarzy, w tym wielu światowej sławy.

O wygaśnięciu praw autorskich i przejściu twórczości kilkuset pisarzy do tzw. domeny publicznej z dniem 1 stycznia 2009 r. informuje Koalicja Otwartej Edukacji (KOE). Jest ona porozumieniem organizacji pozarządowych i instytucji działających w obszarze edukacji, nauki i kultury. Celem jej działania jest budowanie, promocja i lobbing na rzecz otwartych zasobów edukacyjnych rozumianych jako materiały, które są udostępnione w sposób otwarty i gwarantujący ich odbiorcom wolność wykorzystywania i odtwarzania utworu, wolność poznawania dzieła oraz stosowania zawartych w nim informacji, wolność redystrybucji i wolność dystrybucji dzieł pochodnych.

Dzieła twórców, którzy zmarli 70 lat temu, w 1938 r., przejdą do tzw. domeny publicznej. Tak nazywany jest ogół twórczości, która z różnych powodów nie jest objęta niczyimi prawami autorskimi, m.in. dlatego, że ich autorzy zdecydowali się udostępniać je całkowicie bezpłatnie i bez żadnych warunków.

W polskim prawie autorskim pojęcie domeny publicznej formalnie nie występuje, gdyż nie istnieje prawna możliwość całkowitej rezygnacji ze swoich własnych praw autorskich. Jednak pojęcie to jest stosowane w stosunku do dzieł, których prawa autorskie wygasły, gdyż ich twórcy zmarli 70 lat temu lub dawniej, oraz do dzieł, które na mocy ustawy o prawie autorskim nie są tym prawem objęte w ogóle, np. teksty ustaw.

Termin „domena publiczna” (Public Domain) pochodzi z prawa amerykańskiego, gdzie wszystkie dzieła wykonywane w ramach obowiązków służbowych przez pracowników rządu USA i jego wszystkich instytucji automatycznie wyłączone są spod działania autorskich praw majątkowych. Przejście utworu literackiego do domeny publicznej oznacza, że może być on zdigitalizowany i upubliczniony w internecie.

KOE publikuje na stronie http://koed.org.pl listę wszystkich pisarzy zmarłych w roku 1938. Są wśród nich m.in. Osip Mandelsztam, Brunon Jasieński, Aleksander Świętochowski, Lew Szestow czy Władysław Grabski, a także św. Faustyna Kowalska, autorka „Dzienniczka”. Opisała w nim swoje objawienia Chrystusa, od który bierze początek kult Bożego Miłosierdzia. Wśród twórców objętych wygaśnięciem praw autorskich jest także m.in. ormiański arcybiskup Lwowa – Józef Teofil Teodorowicz, parlamentarzysta i duchowy przywódca Ormian w II RP.

Źródło: ekai.pl

Za: ProPolonia

Dodane 01/01/2009 na podstawie informacji z portalu Fronda.pl:

Prawa autorskie do „Dzienniczka” siostry Faustyny Kowalskiej wygasną dopiero w 2051 roku, a nie 1 stycznia 2009 roku – poinformowała s. Elżbieta Siepak, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

[…] Cały tekst dostępny w materiale źródłowym

JaLu/PAP

Skip to content