Szwedzkie stowarzyszenie badania i zapobiegania astmy i alergii zażądało zamykania drzwi sklepów sprzedających zapachowe mydła

Szwedzkie stowarzyszenie badania i zapobiegania astmy i alergii (The Swedish Asthma and Allergy Association) w kategorycznym tonie zażądało od sklepów  międzynarodowej sieci Lush, zamykania drzwi z uwagi na wydobywanie się ze sklepów na zewnątrz szkodliwych alergicznych substancji zapachowych.

„Nasze żądanie jest proste: chcemy aby od sklepów wyegzekwowano zamykanie drzwi, celem uchronienia ludzi od zachorowania i złego samopoczucia” – powiedziała jedna z dyrektorów stowarzyszenia, Birgitta Alstergren w wywiadzie dla lokalnej gazety Norrländska Socialdemokraten.

Kontrowersje wokół sklepów Lush rozpoczęły się w 2006 roku kiedy to sieć otworzyła swój sklep w miejscowości LuleÃ¥. Stowarzyszenie zapobiegania alergii wystosowało od tego czasu listy do komitetu ochrony środowiska, który jednak odrzucił petycję tłumacząc, że zainstalowanie w sklepie systemu wentylacyjnego rozwiązuje sprawę.

Kierownictwo sklepu broni się mówiąc, że nie rozumie dlaczego skupiono się tylko na ich firmie. „Oczywiście rozumiemy, że są ludzie wrażliwi na silne zapachy, ale my używamy tylko naturalnych komponentów w naszych produktach.” – mówi kierowniczka sklepu Lena Hallebjörk, i dodaje, że tak samo rozumując – „Ludzie, którzy są wrażliwi na zapachy napewno są bardziej narażeni [przebywając wśród] tych wszystkich palaczy [papierosów] i powinno domagać się restrykcji przeciwko nim.”

Według zwyczaju sieci sklepów sprzedających mydła i kosmetyki firmy Lush, drzwi do sklepów są zawsze otwarte.


Na podstawie: The Local


Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content