Włoskie służby specjalne wiedziały o przygotowywanym zamachu na papieża Jana Pawła II w 1981 roku

Aktualizacja: 2006-01-20 12:00 am

Włoskie slużby specjalne zostaly powiadomione już na rok wcześniej przez Turcję o przygotowywanym przez Mehmet Ali Agca zamachu na papieża Jana Pawła II, które miało miejsce 13 maja 1981 roku.
Jak ujawnił Selahattin Gultepe, Dyrektor do spraw Bezpieczeństwa, który pracował w latach 1977-1986 w zarządzie do spraw bezpieczeństwa tureckiego biura Interpol, Turcja powiadomiła wszystkie członkowskie kraje, w tym Włochy, o mającym nastąpić zamachu na papieża. W specjalnym “Czerwonym Biuletynie” turecki Interpol informował o planach Ali Agcy, który zbiegł w 1979 roku z tureckiego więzienia gdzie odbywał dożywotni wyrok za morderstwo lewicowego dziennikarza, już na rok wcześniej o planach Agcy. Jak twierdzi S. Gultepe żaden z poinformowanych wtedy krajów nie zwrócił szczególnej uwagi na wystosowany “Czerwony Biuletyn”.

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=49 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]