Awantura o plakat historyczny

Aktualizacja: 2011-12-25 2:40 pm

W związku wydaniem przez stołeczny ratusz nowego kalendarza z plakatem określonym jako “antysemicki”, prezentujemy ten “kontrowersyjny” plakat wraz z komentarzem znalezionym w sieci.

http://wiadomosci.wp.pl/title,Skandal-w-ratuszu-Antysemicka-grafika-promuje-stolice,wid,14113086,wiadomosc.html?ticaid=1d9f1

Ja rozumiem, że GW to dziennik środowisk semickich i filosemickich, ale delikatnie mówiąc ta jego nadwrażliwość na punkcie antysemityzmu przekracza granice śmieszności. Otóż organ rabbiego Michnika wykrzykuje tytułem swego artykułu o kompromitacji warszawskiego ratusza, bo antysemicki plakat reklamuje Warszawę!

Plakat pochodzi z 1925 roku, był wydany przez tygodnik „Rozwój”, a w podpisie czytamy:

„Rozwój” walczy o dobrobyt Polski, propagując solidarność narodową, pracę i organizację żywiołu polskiego; broni Polski przed zalewem żydowskim; łączy wszystkich Polaków pod hasłem „swój do swego po swoje”.

Taka była historia, Polacy dopiero co odzyskali niepodległe państwo, państwo wielonarodowe, w którym nie wszystkie narody przejawiały sympatię dla żywiołu polskiego. Niektóre, jak Ukraińcy walczyły zbrojnie np. o Lwów, inne, mniej odważne szkodziły po swojemu, np. ekonomicznie. Nic dziwnego, że w obliczu zagrożenia polscy patrioci wzywali do narodowej solidarności, do akcji wspierających polską gospodarkę, do obrony młodej Polski przed zalewem i knowaniami jej wrogów.

Nie zawsze interesy żywiołu polskiego były zbieżne z interesami żywiołu żydowskiego. Dzisiejsze próby potępiania ówczesnych Polaków, że bronili właśnie odzyskanej niepodległej ojczyzny przed zalewem żydowskim (pamiętajmy, w tamtej Polsce Żydzi stanowili znaczący procent obywateli), zarzucania im antysemityzmu w rozumieniu zbrodniczym (fizyczną likwidację Żydów rozpoczęli Niemcy jakiś czas później), to jakaś umysłowa aberracja.

Niektórym propagandzistom, zwłaszcza z Gazety Wyborczej [link] wydaje się, że jakakolwiek krytyka Żydów w historii jest godna potępienia, i że wszyscy, którzy z Żydami walczyli lub mieli z nimi konflikty (np. interesów) powinni być potępieni. Pamiętajcie jednak, że jesteśmy w Polsce, a nie w Izraelu, że czytając historię my Polacy sympatyzujemy z polskimi władcami, hetmanami, powstańcami, Naczelnikiem, Marszałkiem, z polskimi bohaterami.

Elan13

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Stop Syjonizmowi (25 Grudzień 2011)
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=48951 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]