Zamordowany na Łubiance: Rocznica śmierci ostatniego komendanta AK

Aktualizacja: 2011-12-24 11:06 pm

24 grudnia 1946 r. w moskiewskim więzieniu na Łubiance w niewyjaśnionych okolicznościach zmarł generał Leopold Okulicki (“Niedźwiadek”), ostatni komendant główny Armii Krajowej. Był on uwięziony i skazany przez Sowietów w moskiewskim procesie szesnastu.

Historycy do tej pory nie są w stanie ustalić okoliczności śmierci Leopolda Okulickiego. Najprawdopodobniej generał został zamordowany strzałem w tył głowy – wszak była to typowa dla NKWD metoda likwidacji więźniów, w tym tak niebezpiecznych dla komunistów jak ostatni dowódca AK. Na taki przebieg wydarzeń wskazuje relacja Adama Bienia, innego ze skazanych w procesie szesnastu, który widział, jak w Wigilię 1946 r. strażnicy wyprowadzali Okulickiego z celi, najpewniej na egzekucję.

Leopold Okulicki urodził się 12 listopada 1898 r. w Bratucicach niedaleko Bochni. Był członkiem Związku Strzeleckiego, a następnie Legionów Józefa Piłsudskiego. Po odzyskaniu niepodległości wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego. Walczył w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Za odwagę na froncie został odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari i trzy razy Krzyżem Walecznych. We wrześniu 1939 r. brał udział w obronie Warszawy, za co odznaczono go Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Należał potem do Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej. W styczniu 1941 r. został aresztowany we Lwowie przez NKWD, a więzienie opuścił na mocy amnestii po podpisaniu układu Sikorski – Majski. Do kraju został zrzucony w maju 1944 r. i włączony do Komendy Głównej AK; w czasie Powstania Warszawskiego był szefem sztabu AK. 1 października 1944 r. mianowany komendantem głównym AK. 19 stycznia 1945 r. Leopold Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK, aby uchronić żołnierzy przed sowieckimi represjami.

27 marca 1945 r. udał się z innymi przywódcami państwa podziemnego do Pruszkowa na rzekome pertraktacje z Sowietami, gdzie cała szesnastka została aresztowana. 21 czerwca osądzono ich w pokazowym procesie, oskarżając m.in. o przygotowanie planów wystąpienia zbrojnego z Niemcami przeciwko Związkowi Sowieckiemu. Okulicki otrzymał wtedy najwyższy wyrok – 10 lat więzienia.

KL

Za: Nasz Dziennik, Boże Narodzenie, 24-26 grudnia 2011, Nr 299 (4230) -- [Org. tytuł: « Ostatni komendant AK»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=48940 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]