Ukraińcy chcą zbudować w Polsce pomnik

Aktualizacja: 2008-12-29 9:32 pm

W dniu dzisiejszym, 29 grudnia, podczas zebrania Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej ogłoszono, że na cmentarzu w polskiej wsi Sahryń (województwo lubelskie) wołyńskie władze planują odsłonić pomnik poświęcony pamięci Ukraińców, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej – informuje portal zik.com.ua.

Gubernator Obwodu Wołyńskiego, Mykoła Romaniuk, poinformował, że prace związane z budową pomnika zostały już niemal zakończone, a jego odsłonięcie jest zaplanowane na styczeń 2009 roku.

10 marca 1944 oddział AK pod dowództwem por. Zenona Jachymka “Wiktora” dokonał ataku odwetowego na wieś Sahryń, w której znajdował się posterunek Ukraińskiej Policji Pomocniczej. W walkach zginęło 150-300 Ukraińców. Według historyka Grzegorza Motyki dowódca polskich oddziałów wydał rozkaz oszczędzania ludności cywilnej, który nie był do końca respektowany.

tr/ZIK/Kresy.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=4891 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]