Aktualizacja strony została wstrzymana

Finlandia skonfiskowała rakiety Patriot znalezione na brytyjskim statku

HELISINKI – 21 grudnia 2011 roku, fińskie władze zatrzymały w porcie Mussalo/Kotka oddalonego o 120 km (75 mil) od Helsinek, zarejestrowany w Wielkiej Brytnii statek m/s Thor Liberty. W czasie kontroli fiński celnik na statku znalazł 69 rakiet „Patriot” typu ziemia-powietrze. Rakiety skonfiskowano. Ukraińców dowodzących statkiem: kapitana i pierwszego oficera, aresztowano jako podejrzanych o transport rakiet przez Finlandie bez zezwolenia.

Pociski ziemia-powietrze zostały odnalezione w środę, kiedy służby celne przeglądały statek m/s Thor Liberty w porcie. Odkryto również 150 ton materiałów wybuchowych o nazwie nitroguanidyna, które były przewożone w nieodpowiedni sposób.

ms-thor-liberty-british-registered-cargo-photo-agenciesNa pytania dziennikarzy, Petri Lounatmaa, szef oddziału urzędu celnego do zwalczania przestępstw ekonomicznych odpowiedział, że „wczoraj aresztowaliśmy kapitana i pierwszego oficera”. Odmówił udzielenia więcej informacji.

Fińska państwowa agencja informacyjna YLE poinformowała, że rakiety miały być sprzedane przez Niemców do Korei Południowej.

Statki transportujące przez Finalandię materiały militarne muszą posiadać odpowiednie zezwolenie wydane przez władze fińskie. W ostatnich sześciu miesiącach zanotowano 20 przypadków transportów sprzętu wojskowego bez stosownych zezwoleń. Ostatni przypaek jest największym z przechwyconych transportów.

Statek płynąl pod banderą Wyspy Man i zatrzymał się aby zabrać na pokład ładunek kabli do kotwic.

Z powodu nieobecności armatora m/s Thorco Shipping, nie udało się uzyskać więcej informacji.

Na zdjeciu zatrzymany statek cargo Thor Liberty z 69 rakietami z/p „Patriot” na pokladzie. Fot. Agencies

Źródło: chinadaily.com.cn

Za: Polish Club Online (22 gru 2011) | http://www.polishclub.org/2011/12/22/finalandia-skonfiskowala-rakiety-patriot-znalezione-na-brytyjskim-statku/

Skip to content