Aktualizacja strony została wstrzymana

Szwecja: Boże Narodzenie bez chrześcijaństwa

Kolejna organizacja zapragnęła zaistnieć kosztem chrześcijaństwa i jego tradycji. Szef szwedzkich Humanistów zaapelował, by w grudniu obchodzić święta, ale usunąć z nich wszystkie elementy kojarzące się z Jezusem Chrystusem. 

Boże Narodzenie i dzień Świętej Łucji to odwieczne święta, którym fałszywie nadano religijny charakter – ogłosił przewodniczący szwedzkich Humanistów Christer Sturmark.  Najwidoczniej wprawiony w dobry humor dodał apel: zlikwidujcie chrześcijańskie elementy w czasie obchodów tych świąt w szkołach po to, by wszyscy uczniowie mogli w nich uczestniczyć. 
 
Szwedzka organizacja Humanistów to zgrupowanie ateistów i agnostyków uważających, że religijne elementy grudniowych świąt są akceptowane wyłącznie z powodu błędnych zapisów historii. Podkreślają, że w krajach nordyckich 25 grudnia celebrowano na długo przed dotarciem tam chrześcijaństwa, jako najkrótszy dzień roku.

Lider szwedzkich chadeków Göran Hääglund komentując słowa Sturmarka stwierdził, że „jeżeli ktoś nie zwrócił uwagi, to świętujemy to, że Jezus urodził się w stajence 2000 lat temu”.  Większość Szwedów zgadza się z tą opinią. 
 
Źródło: rp.pl
Za: PiotrSkarga.pl (2011-12-22) | http://www.piotrskarga.pl/ps,8756,2,0,1,I,informacje.html