Aktualizacja strony została wstrzymana

Kto najpopularniejszy w Rosji?

Kto jest najpopularniejszą postacią historyczną w Rosji? Wczoraj ogłoszono wyniki telewizyjnego konkursu. Zwycięzcę Rosjanie znaleźli aż w średniowieczu, ale oczywiście wujaszek Stalin też zajął silną pozycję

Za najpopularniejszą postać historyczną został uznany książę Aleksander Newski. Drugie miejsce zajął carski premier z początku XX wieku Piotr Stołypin, a trzecie właśnie Józef Stalin.

Konkurs pod nazwą „Imię Rosji”, zorganizowany został przez państwową stację telewizyjną Rossija i trwał przez ponad pół roku. Oddano w nim 50 mln głosów w kraju liczącym 143 mln mieszkańców.

Zwraca uwagę wysokie miejsce Stalina, którego brutalne rządy charakteryzowały się masowymi czystkami i głodem. „Musimy teraz bardzo poważnie zastanowić się, dlaczego naród umieścił na trzecim miejscu Józefa Stalina” – powiedział po ogłoszeniu rezultatów jeden z jurorów konkursu, znany reżyser Nikita Michałkow. „Możemy znaleźć się w sytuacji, gdy władza absolutna i samowola ignorująca opinię ludzi może przeważyć w naszym kraju, jak chce tego znaczna część narodu” – dodał.

Zwycięzca konkursu książę Aleksander Newski najbardziej znany jest ze zwycięstwa nad rycerzami Zakonu Kawalerów Mieczowych na zamarzniętym jeziorze Pejpus w 1242 roku. Otoczony powszechną czcią został ogłoszony świętym przez Cerkiew prawosławną.

Premier Stołypin wprowadził na początku XX wieku w carskiej Rosji m.in. reformę agrarną. Zginął w zamachu dokonanym przez rewolucjonistów w 1911 roku w Kijowie.

SJ/IAR

Za: kresy24.pl


Skip to content