Księża z Polski nie dostają białoruskich wiz

Aktualizacja: 2011-12-20 3:06 pm

Co trzeci ksiądz katolicki na Białorusi jest obywatelem Polski. Dlatego nasilający się trend odmawiania wiz kapłanom z Polski może być poważnym ciosem dla Kościoła katolickiego na Białorusi.

“W diecezji pińskiej, wizy nie otrzymał jeden z księży, w mińsko-mohylewskiej był również kapłan, który został przeniesiony za granicę przez zakon, jednak na jego miejsce nie udało się nikogo zarejestrować. Niektórzy księża otrzymali wizy na trzy miesiące, szczególnie w diecezjach grodzieńskiej i pińskiej, większość na pół roku, choć przedtem dostawialiśmy wizy na rok” – poinformował metropolita mińsko-mohylewskiej diecezji abp. Tadeusz Kondrusiewicz.

W 2007 r. władze białoruskie ogłosiły, że do 2014 wydalą wszystkich polskich księży z terytorium Białorusi. Wtedy właśnie deportowano kilku kapłanów. Sytuacja poprawiła się nieco w 2009 r., gdy Białoruś odwiedził watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone. Po tym spotkaniu władze na pewien czas zmniejszyły nacisk na Kościół i wydawały zgodę na budowę nowych świątyń. Jednak w tym roku jak twierdzi abp. Kondrusiewicz, Kościół znowu czuje zmagający się nacisk ze strony władz w sprawie wydawania wiz dla księży.

Biełsat zwrócił się o komentarz do białoruskiego MSZ. “Białoruska strona ma prawo samodzielnie decydować, komu dawać, a komu nie dawać wizy” – poinformował rzecznik prasowy MSZ Andrej Sawinych. – “Jednak tej sytuacji nie warto rozpatrywać jako systemowej” – dodał.

Biełsat / www.belsat.eu/pl

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=48690 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]