Aktualizacja strony została wstrzymana

Fiat wraca z produkcją do Włoch

Produkcja miejskiego modelu Panda wraca do słonecznej Italii. Powodem nie są wcale chłodne kalkulacje zysków, a solidarność z własnym krajem. Decyzja o produkcji nowej wersji modelu Panda we Włoszech zamiast w Polsce nie miała sensu ekonomicznego ani przemysłowego – stwierdził szef Fiata Sergio Marchionne.

Do tej pory produkcja odbywała się w Tychach, jednak gdy nadeszły czasy kryzysu Włosi wracają do siebie. Zainwestowali 800 mln euro w fabrykę pod Neapolem, która docelowo ma produkować 1150 samochodów dziennie. Zrobiliśmy tak, bo uważamy, że naszym obowiązkiem jest oddać pierwszeństwo krajowi, w którym są korzenie Fiata – tłumaczył na konferencji prasowej Marchionne. Stwierdził także, że najnowocześniejsza fabryka jego firmy będzie przykładem dla Włoch, jak wychodzić z kryzysu.

Patrząc z włoskiego punktu widzenia, decyzja taka jest godna pochwały. Spójrzmy teraz jednak z perspektywy polskiej: dlaczego za utracone miejsca pracy mamy jeszcze dokładać się do ratowania budżetu Italii?

Mateusz Zbróg

Za: narodowcy.net (Grudzień 18, 2011 ) | http://narodowcy.net/fiat-wraca-z-produkcja-do-wloch/2011/12/18/ | Fiat wraca z produkcjÄ… do Włoch