Setki sowieckich pomników w Polsce

Aktualizacja: 2011-12-17 3:26 pm

Ile mamy jeszcze w Polsce pomników ku czci Armii Czerwonej?

Z takim pytaniem zwrócił się do Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Kunerta przewodniczący Oddziału Nowosądeckiego Polskiego Towarzystwa Historycznego Leszek Zakrzewski, który energicznie domaga się – wspierany przez wiele organizacji patriotycznych oraz instytucji państwowych – usunięcia z centrum tego miasta monumentu chwały Armii Czerwonej.

W odpowiedzi otrzymał od Naczelnika Wydziału Krajowego Rady Adama Siwka sporządzony w 1996 roku wykaz, zawierający spis mogił i cmentarzy wojennych, a także pomników i innych form upamiętnienia sowieckich żołnierzy na terenie Polski. Zawiera on 1007 pozycji, z czego 618 stanowią obiekty wolnostojące (głównie pomniki) i tablice pamiątkowe.

Nawet jeśli wziąć pod uwagę to, że w ciągu 15 lat, jakie upłynęły od sporządzenia owej listy część sławiących czerwonoarmistów pamiątek po PRL została zlikwidowana lub przeniesiona na cmentarze, nadal mamy do czynienia ze zjawiskiem w skali masowej, co nie wystawia dobrego świadectwa podejmującym decyzje w tej materii władzom samorządowym  (groby i cmentarze leżą w kompetencji wojewodów).

Skoro rady gmin, burmistrzowie i prezydenci miast nie chcą pożegnać się z symbolami sowieckiego panowania nad Polską, jedyną nadzieję na zgodne z racją stanu niepodległej Rzeczypospolitej uporządkowanie tej sprawy należy pokładać jedynie w uchwaleniu przez Sejm RP ustawy o dekomunizacji polskiej przestrzeni publicznej, której projekt przygotował klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, o czym niedawno tutaj pisałem.

Sowiniec

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=48554 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]