Azory wolne od GMO, by żywność była zdrowsza

Autonomiczne władze portugalskich Azorów postanowiły, że archipelag ten będzie strefą wolną od żywności modyfikowanej genetycznie.

Zakazana będzie jakakolwiek produkcja GMO. Już wkrótce władze mają zabronić uprawy, siania i tworzenia roślin w jakikolwiek sposób modyfikowanych genetycznie. Wyjątek mają stanowić cele naukowe. Autonomiczny rząd archipelagu chce, by dzięki temu żywność była zdrowsza i bezpieczniejsza i by konsumenci mogli mieć pewność, co kupują.

Azory uchodzą za jeden z najczystszych i najbardziej dziewiczych regionów w Europie. Dziewięć wysp zamieszkuje niespełna 250 tysięcy ludzi. Pochodząca stamtąd żywność cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Portugalii. Szczególnie cenione są produkty mleczne, zwłaszcza sery i masło z niewielkim dodatkiem soli. O tamtejszych krowach mówi się, że są najszczęśliwszymi na świecie. Mieszkańcy Azorów organizują nawet wybory krowiej miss piękności.

IAR, sm

Za: Polskie Radio (10.12.2011 ) | http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/497051,Azory-wolne-od-GMO-by-zywnosc-byla-zdrowsza

Skip to content