USA: Militaryzacja policji nabiera tempa

Aktualizacja: 2011-12-10 10:16 pm

Pentagon oferuje sprzęt wojskowy departamentom policyjnym w Stanach Zjednoczonych.

Armia Stanów Zjednoczonych posiada jedne z najbardziej zaawansowanych urządzeń do zabijania, które pozwalają na atakowanie celów w prawie każdych warunkach na świecie. W Stanach Zjednoczonych produkowane jest tyle sprzętu wojskowego, że zapasy wojskowych robotów, karabinów szturmowych M-16, helikopterów, pojazdów opancerzonych, wyrzutni granatów zaczynają się piętrzyć i okazuje się, że wiele z tych broni wędruje prosto do amerykańskich sił policyjnych, które stosują je wobec obywateli Stanów Zjednoczonych.

 
 
 
 
 

Benjamin Carlson z „The Daily” podał w artykule informacje nt. mało znanego przedsięwzięcia o nazwie „Program 1033”, który kosztował tylko w 2011 roku 500 milionów dolarów i polegał na zakupie sprzętu wojskowego dla policji.

1033 został uchwalony przez Kongres w 1997 r. aby pomóc organom ścigania w walce z terroryzmem i narkotykami, ale pomimo 40-letniego trendu niskiej przestępczości w Stanach Zjednoczonych, policja przejmuje ten sprzęt jak nigdy dotąd. Podczas gdy tegoroczny budżet jest zdumiewająco wysoki to przyszłoroczne zamówienia na ten sam okres czasu już wzrosły o 400 procent (tj. do prawie 2 mld dolarów).

Policja wykorzystuje transportery opancerzone do radzenia sobie z protestami. Według „The Daily”, policja z miasta Tampa wykorzystuje poniżej zamieszczony pojazd do radzenia sobie z niektórymi protestami. Czy to nie aby przesada?

Nie jest to oczywiście czołg, choć z pewnością tak wygląda a jedynie transporter opancerzony. Ten „12-tonowy transporter opancerzony” ma podobno być wykorzystywany w operacjach „ratunkowych”, ale dlaczego musi być opancerzony tego już nikt nie wyjaśnił.

Pojazdy pancerne dla policji. Grupa taktyczna policji w Hrabstwie Dakota wykorzystuje Bearcata 18 do 22 razy w roku, w tym do incydentów, również w innych stanach.

Poniżej zamieszczony pojazd to darowizna od amerykańskiej armii. Ten transporter opancerzony – używany przez armię amerykańską w Panamie – może pomieścić do dziewięciu komandosów SWAT. Pojazd może osiągnąć prędkość 60 m.p.h., posiada czujniki termiczne, komputerowe systemy śledzenia, noktowizor, i wyrzutnie gazu łzawiącego oraz znacznie więcej.

Nowa bariera policyjna mająca na celu radzenie sobie z protestami przeciwko cięciom budżetowym. Londyńska policja przekazała, że bariera konstrukcji stalowej będzie wprowadzana, gdy potencjalne niepokoje społeczne będą się rozwijać i zaistnieje potrzeba zastosowania fizycznej bariery, aby zablokować samochody i ludzi.

Oczywiście pojawia się pytanie, po co policji sprzęt militarny, który jest zaprojektowany do zabijania ludzi? Posiadając takie wyposażenie policja będzie chciała z niego korzystać. Problem militaryzacji policji odzwierciedla drogę jaką obrał Klub Rzymski już w latach 1970. mówiąc, że demokracja nie działa i teraz zmierzamy do postdemokratycznego świata, który będzie reprezentowany przez rządy autorytarne. Taka autorytarna forma rządzenia masami będzie jedyną formą w postdemokratycznym świecie.

Za: PrisonPlanet (10 grudnia 2011) -- [Org. tytuł: « Militaryzacja policji nabiera tempa»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=48272 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]