“Unia Europejska bez granic” w praktyce: Wspólne patrole na polsko-litewskiej granicy

Aktualizacja: 2011-12-8 2:06 pm

Polscy i litewscy funkcjonariusze Straży Granicznej razem z policjantami będą wspólnie patrolować obszar przygraniczny obu krajów. W Płaskiej koło Augustowa przedstawiciele obu tych służb z Polski i Litwy podpisali porozumienie, które ma ułatwić walkę z przemytem i nielegalną imigracją. Mimo że polsko-litewska granica jest wewnętrzną granicą Unii Europejskiej, to wciąż pozostaje obszarem szczególnej uwagi i kontroli. Policjanci i pogranicznicy z Polski i Litwy przejdą szkolenia, by jeszcze w tym miesiącu razem wyjechać na drogi.

Współpraca polskich i litewskich pograniczników i policjantów trwa od kilku lat, ale do tej pory polegała głównie na wymianie ekspertów – funkcjonariusze brali udział w patrolach w kraju sąsiada tylko na zasadzie obserwatorów. Jak wyjaśnia Komendant Główny Straży Granicznej RP gen. Leszek Elas, teraz, dzięki podpisanej umowie, funkcjonariusze obu krajów będą pełnoprawnymi członkami patroli i będą mogli używać broni palnej. ”Dzięki temu porozumieniu będziemy mogli działać razem -polscy funkcjonariusze będą mogli działać na Litwie, a litewscy w Polsce. Taka forma współpracy sprawdziła się na innych odcinkach granicznych, więc wdrażamy ją tutaj” – zaznaczył gen. Elas, tłumacząc, że takie patrole działają już na granicy z Czechami i Niemcami, na pewno wpłyną też na poprawę bezpieczeństwa na pograniczu polsko-litewskim. 

Dowódca Służby Ochrony Granicy Państwowej Litwy gen. Vainius Butinas podkreśla, że dzięki porozumieniu łatwiej będzie walczyć z kontrabandą i nielegalną imigracją, a służby obu krajów, które od dawna łączy codzienna przyjacielska współpraca, przygotowywały się do tego trzy lata. Główne zadania takich patroli to przeciwdziałanie przemytowi kradzionych samochodów, nielegalnej emigracji oraz przemytowi papierosów.

Z powołania polsko-litewskich patroli zadowoleni są również policjanci. Rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski zaznacza, że będzie to duża pomoc w walce z przestępczością i wygodniejsza forma kontroli dla zatrzymywanych osób. Wdrożenie takich patroli to nie tylko dodatkowe uprawnienia dla funkcjonariuszy, ale też ”komfortowa sytuacja dla zatrzymywanego, kiedy może więcej wytłumaczyć w swoim języku, kiedy wymaga tego sytuacja”.  

Polsko-litewska granica na Suwalszczyźnie liczy 103,7 km i od chwili przystąpienia obu krajów do układu z Schengen (21 grudnia 2007 r.) nie ma już na niej punktów kontroli celnej czy granicznej. Prowadzona jest wyłącznie kontrola wyrywkowa – litewscy funkcjonariusze tego roku kontrolowali zaledwie 1 procent przekraczających granicę osób i aut. Mimo to zatrzymano 65 osób poszukiwanych za różne przestępstwa i wykroczenia oraz 42 nielegalnych emigrantów, wykryto 42 próby przemytu, zatrzymano 22 przemytników oraz 53 auta skradzione w Europie Zchodniej.

Wilnoteka.lt/Kresy.pl
Za: Kresy.pl (08 grudnia 2011) -- [Org. tytuł: « Wspólne patrole na polsko-litewskiej granicy»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=48194 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]