Korea: ponad 10 tys. egzemplarzy Biblii wysłane balonami na komunistyczną Północ

Ponad 10 tys. egzemplarzy Biblii wysłali balonami za „bambusową kurtynę”, oddzielającą komunistyczną Koreę Północną od Korei Południowej, amerykańscy chrześcijanie. Korea Północna należy do tych państw, w których wolność religijna w praktyce nie istnieje, a za wyznawanie jakiejkolwiek wiary oraz za posiadanie przedmiotów kultu religijnego, w tym także Biblii, grożą surowe kary: więzienia, obozy pracy, w których panują nieludzkie warunki, a często także śmierć.

Akcja z balonami jest inicjatywą powstałej w 1995 organizacji Międzynarodowa Troska o Chrześcijan (ICC) z siedzibą w Waszyngtonie. Od początku swego istnienia stawia ona sobie za zadanie śledzić sytuację chrześcijan prześladowanych za wiarę w różnych częściach świata, pomagać im i uwrażliwiać społeczność międzynarodową na te cierpienia.

Przedstawiciele ICC postanowili wykorzystać balony do przerzucenia na obszar Korei Północnej jak największej liczby Pisma Świętego w języku koreańskim. W rozmowie z watykańską agencją misyjną FIDES poinformowali, że książki spakowano w pakiety po tysiąc sztuk w jednym i przywiązano do dużych nadmuchanych kul, które po pewnym czasie pękały, a ich zawartość rozsypywała się w różnych miejscach.

Z dorocznego raportu, ogłoszonego przez organizację wynika, że stosunkowo duża część przerzuconych w ten sposób przez granicę egzemplarzy Biblii trafiła do rąk działających w głębokim podziemiu nielicznych chrześcijan. Inne, przejęte przez żołnierzy, znalazły się na czarnym rynku, jaki ponoć, mimo licznych ograniczeń i kontroli, istnieje w tym zamkniętym na świat zewnętrzny kraju. Rynek ten jest zresztą kontrolowany przez wojsko. Źołnierze próbują w ten sposób poprawić swą sytuację ekonomiczną, gdyż drastyczne oszczędności, m.in. żywnościowe, wprowadzane przez reżym komunistyczny, w coraz większym stopniu uderzają także w siły zbrojne. Pismo Święte, prawie nieobecne na tamtejszym rynku, ma wysoką wartość finansową.

Według ocen ICC, w Korei Północnej żyje około 400 tys. chrześcijan. Organizacja ta rozpowszechniła także przeszło 100 tys. egzemplarzy Biblii w Chinach.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl (2011-12-05) | http://www.piotrskarga.pl/ps,8514,2,0,1,I,informacje.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content