Bezprecedensowe cofnięcie ułaskawienia przez prezydenta USA

Aktualizacja: 2008-12-26 11:09 pm

Odchodzący z urzędu prezydent G.W. Bush ułaskawił 19 osób, wśród nich Isaaca Roberta Toussie, mieszkańca nowojorskiego Brooklynu.

Toussie skazany został na pięć miesiecy więzienia za posługiwanie się sfałszowanym dokumentem co pozwoliło mu pomóc klientowi w zaciągnięciu pożyczki hipotecznej.

Niestety, radość ułaskawionego Isaaca Roberta Toussie nie trwała długo. Rzecznik prasowy Białego Domu, Dana Perino oświadczyła o cofnięciu przez Prezydenta ułaskawienia. Decyzję umotywowano “nowymi informacjami, które wyszły na światło dzienne”, wiążące się podobno z nieznaną dotychczas przeszłością kryminalną ułaskawionego. O wiele ważniejszą przyczyną było jednak ujawnienie faktu, iż w kwietniu br. ojciec ułaskawionego przekazał Partii Republikańskiej donację w wysokości 28 i pół tysiąca dolarów. Przypuszcza się, że cofnięcie ułaskawienia miało na celu uwolnienie się od próby interpretacji decyzji jako przekupstwa.

Nieco inaczej Prezydent rozpatrzył przypadek żydowskiego przestępcy, skazanego na 18 miesięcy więzienia. Wśród ułaskawionych znalazł się bowiem Charles Winters, przemytnik broni do Izraela w latach 1940, zmarły w latach 1980 [zob. “Prezydent Bush ułaskawił pośmiertnie żydowskiego przestępcę skazanego za przemyt broni do Izraela“]. Przypadek ułaskawienia osoby zmarłej jest niezwykle rzadkim i zastosowanym zaledwie w stosunku do kilku osób w historii.

Cofnięcie przez Prezydenta ułaskawienia jest jednak pierwszym przypadkiem w historii i wywołało konsternację wśród prawników. “Eksperci mówią o tym, że nie znają ani jednego przypadku kiedy prezydent cofnął ułaskawienie. Mówią, że nie są pewni co do legalności decyzji Prezydenta.” – pisze 25 grudnia br. dziennik Chicago Tribune.


Prezydent Bush ułaskawił podczas swoich kadencji 191 osób, dwukrotnie mniej niż prezydenci Clinton i Reagan.


Na podstawie: AP


Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=4787 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]