Dania: Polacy uratowali Europę przed komunistyczną zarazą

Aktualizacja: 2011-12-2 9:44 am

W duńskich księgarniach ukazała się książka “Warszawa 1920 – Nieudana próba Lenina opanowania Europy”. Jest to tłumaczenie wydanej w 2008 r. pracy brytyjskiego historyka polskiego pochodzenia Adama Zamoyskiego.

To zarazem pierwsza publikacja w języku duńskim szerszej pracy na temat zapomnianej na ogół w krajach Europy Zachodniej wojny polsko – bolszewickiej.

Dzieje się tak mimo, że jak stwierdza Bent Jensen – autor recenzji zamieszczonej w największym dzienniku kraju „Jyllands Posten” – Polacy w 1920 roku uratowali Europę przed komunizmem. Stara się on też wyjaśnić przyczyny takiej amnezji. Jego zdaniem wielu historyków zachodnich uległo wpływom historiografii radzieckiej, która celowo lekceważyła znaczenie tej wojny i Bitwy Warszawskiej, a II Wojna Światowa zatarła jej skutki. Reszty dokonały sceptycyzm wobec krajów Wschodniej Europy i wpływ lewicowych poglądów.

Autora recenzji zaskoczyła wielość historycznych postaci, które uwikłane były w ten zbrojny konflikt. Dlatego wylicza je od Lenina, Stalina, Trockiego i Dzierżyńskiego po Winstona Churchilla i młodego jeszcze wówczas Charlesa de Gaullea zachęcając w ten sposób duńskiego czytelnika do lektury.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl (02 grudnia 2011) -- [Org. tytuł: « Dania: Polacy uratowali Europę»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=47824 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]