Charles Crawford napisał Sikorskiemu berlińskie wystąpienie?

Na tytułowe pytanie można odpowiedzieć samemu. Wystarczy pobrać ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych zamieszczone tam wytąpienie pana ministra Sikorskiego, co radzę natychmiast uczynić, bo zapewne zaraz zniknie: [link]

Proszę otworzyć dokument, następnie kliknąć nań prawym klawiszem, następnie kliknąć na „Properties” (Właściwości) i przyjrzeć się uważnie. Widzicie Państwo to samo, co ja? Prawidłowo sporządzony dokument w dziale „Properties” posiada tytuł oraz autora. Mowa Radosława Sikorskiego została zatytułowana „More Europe”, a jako autor figuruje Charles Crawford. Kim jest spin-doktor Sikorskiego?

Jak sam podaje w biograficznym wpisie na Wikipedii , jest to były ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce (do 2007 roku), przedtem dwukrotny ambasador w Belgradzie, a jeszcze przedtem zawodowy pisarz przemówień na służbie Jej Królewskiej Mości. Przede wszystkim najogólniej mówiąc – jest to wesoły chłopak, który dobry dowcip ceni sobie nade wszystko. I tak – wedle własnych słów-wsławił się tym, że w Belgradzie przybył na pewne przyjęcie biznesowe w towarzystwie dwóch kangurów, które wypożyczył z miejscowego ZOO, jak ten hollywoodzki dobry szeryf ściągał podobno na siebie lokalne gromy walcząc zawzięcie w Belgradzie, Sarajewie i Podgoricy z zorganizowaną przestępczością, a jego największe dyplomatyczne osiągnięcie, to zaproszenie do swojej rezydencji sporej grupy brytyjskich kiboli, którzy przyjechali na mecz Newcastle United – Partisan Belgrad, a którym miejscowa policja zabroniła (nie bez kozery) opuszczać hotel.

Charles Crawford po swoim przejsciu na emeryturę w r. 2007 dorabia sobie jako konsultant i spin-doktor (m.in. całego rządu Malty)w dziedzinie dyplomacji.

Sprawa autorstwa berlińskiego wystąpienia Radosława Sikorskiego wzbudziła spore zainteresowanie zachodnich mediów.

Charles Crawford zapytany wprost, odpowiedział na Twiterze zgodnie z najlepszymi zasadami sztuki dyplomacji:

Did I write Radek Sikorski’s awesome Berlin speech?!? No. He did. [link]

Czy to ja pisałem wspaniałe przemówienie Radka Sikorskiego w Berlinie? Nie.
To on pisał.

No doubts. I dlatego zgodnie z najlepszymi zasadami sztuki dyplomacji wierzymy tylko informacjom zdementowanym.

I jeszcze zupełnie nieistotny drobiazg na koniec.

Obowiązkiem niemieckich polityków jest używanie w publicznych wystąpieniach macierzystego języka. Nie chodzi tu nawet o szacunek do własnego języka, ale przede wszystkim o polityczną odpowiedzialność urzędników państwowych, którzy w pierwszej kolejności mają powinności wobec własnego narodu. Mało kto w tych sferach tak doskonale włada obcym językiem, aby nie zaistniało niebezpieczeństwo błędnego jego użycia. A wtedy trudno się wyłgać. Jeśli natomiast coś we własnym języku powiedziane jest niezbyt zgrabnie, idzie to zawsze na konto tłumaczy.

Podobny obowiązek mają politycy francuscy, brytyjscy, amerykańscy, rosyjscy i… długo by jeszcze wyliczać. Mowa Radosława Sikorskiego wygłoszona została po… angielsku. Jakie są rządowe przepisy w tym względzie? To nie jest sprawa protokołu dyplomatycznego. Polski Minister Spraw Zagranicznych jest – zdaje się – wciąż jeszcze na służbie narodu polskiego. Pensję płacą mu polscy podatnicy. Czy ktoś płaci mu więcej?

Joanna Mieszko-Wiórkiewicz

Screen shot – Zrzut ekranu – Adobe Document Properties:

Kliknij aby powiększyć

KOMENTARZ BIBUŁY: Wyjaśniamy szczegóły techniczne spornej sprawy daty powstania dokumentu:

Jako data stworzenia i ostatniej modyfikacji dokumentu widnieje zapis: „11/30/2001 11 11:51:12 AM”, a przemówienie Sikorskiego zostało wygłoszone 28 listopada, czyli 2 dni wcześniej. Jak to wyjaśnić? Bardzo prosto: dokument w formacie Adobe PDF powstał ze źródłowego dokumentu, którym był dokument w formacie Microsoft Office Word 2007, co potwierdza wpis w Properties/Właściwości. Jedyne co potwierdza zapis „11/30/2001 11 11:51:12 AM” w udostępionym na stronie MSZ pliku PDF, to czas ostatniej konwersji z formatu Word na Adobe. Wiemy jednak, że przemówienie zostało wygłoszone wcześniej, zatem zarejestrowana w pliku PDF data jest jedynie datą ostatniej konwersji dokumentu, a nie stworzenia go.

Nie wiemy oczywiście kto dokonał tej ostatniej konwersji, czy ktoś w MSZ, komu ustostępniono oryginalny plik Worda, czy sam Sikorski, który następnie przesłał plik PDF do swojego resortu celem publikacji.

Podsumowując, wiemy zatem, że:

  1. Ostatniej konwersji dokumentu, z Word na PDF dokonano „11/30/2001 11 11:51:12 AM”.
  2. Zarejestrowanym właścicielem aplikacji Microsoft Office i należącej do niej aplikacji Microsoft Word 2007 jest „Charles Crawford”. Jest rzeczą wątpliwą, aby zainstalowana na laptopie pana Sikorskiego (lub innej osoby w jego biurze) aplikacja Microsoft Word była zarejestrowana jako należąca do „Charles Crawford”. Podczas instalacji aplikacji użytkownik ma możliwośc wpisania swojego imienia i nazwiska jako zarejestrowanego użytkownika (możliwa jest późniejsza zmiana tego wpisu) i ten wpis jest transmitowany w procesie konwersji z Word do PDF.
    Jest natomiast bardzo prawdopodobne (a właściwe – niemal pewne), że dokument w formacie Word powstał na komputerze, na którym zainstalowana była aplikacja Microsoft Word, zarejstrowana na osobę „Charles Crawford”.
  3. Ktokolwiek odpowiedzialny za publikację plików elektronicznych na serwerach rządowych, nie zachował podstawowej staranności i nie dokonał w danym przypadku niezbędnej tzw. sanityzacji pliku.

I jeszcze jedno, ważny komentarz Internauty:

Ja ze stron MSZ dnia 29 ”Žlistopada ”Ž2011, ””Ž12:18:24 ściągnąłem pliki o właściwościach następujących”
Tytuł: „More Europe”
Autor: Charles Crawford
Utworzony: 2011-11-28 18:24:52
Zmieniony: 2011-11-28 18:24:52
Jeżeli pliki ściągnięte przez Pana maja inne właściwości niż u mnie wynika z tego, że poprzednie wersje były kasowane i zastępowano je kolejnymi.

Źródło komentarza: http://niemcy.salon24.pl/…

Za: 'Komorowski - prezydent niekonstytucyjny' - Joanna Mieszko-Wiórkiewicz blog (01.12.2011) | http://niemcy.salon24.pl/369317,charles-craftword-napisal-sikorskiemu-berlinskie-wystapienie | Charles Craftword napisał Sikorskiemu berlińskie wystÄ…pienie?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content