Niemieckie służby zniszczyły akta dawnych członków SS i Gestapo

Historycy odkryli, że w 2007 roku niemiecki wywiad zniszczył akta osobowe byłych członków SS i Gestapo.

W najbliższą środę ma odbyć się uroczysty bankiet z okazji 65. urodzin Ernsta Uhrlaua, szefa niemieckiego wywiadu BND, i jednocześnie jego przejścia na emeryturę. Niewykluczone, że imprezę zepsują doniesienia dotyczące aktów osobowych byłych członków Gestapo i SS.

Uhrlau stoi na czele BND od sześciu lat. Nie od dziś wiadomo, że co dziesiąty pracownik niemieckiego wywiadu służył wcześniej pod dowództwem szefa SS Heinricha Himmlera. W 2011 roku Uhrlau powołał specjalną komisję historyczną, która miała wyjaśnić wszystkie związane z tym sprawy.

Tymczasem na tydzień przed odejściem Uhrlaua komisja ujawniła nieoczekiwanie skandal, do jakiego doszło w służbach. Jost Dülffer, Klaus-Dietmar Henke, Wolfgang Krieger i Rolf-Dieter Müller odkryli, że w 2007 roku BND zniszczył akta osobowe około 250 byłych współpracowników SS i Gestapo. BND to potwierdziła. Wśród tych materiałów znajdowały się także dokumenty dotyczące osób, które w czasach III Rzeszy „zajmowały ważne stanowiska w SS, SD i Gestapo”.

Pojawia się pytanie, czy pracownicy BND nie próbowali sabotować wysiłków Uhrlaua, mających na celu wyjaśnienie ciemnych kart z historii wywiadu. W BND nie ukrywano, że wielu osobom nie podobały się pomysły Uhrlaua.

Źródło: spiegel.de

Za: MyPiS.org | http://mypis.pl/aktualnosci/2478-niemieckie-sluzby-zniszczyly-akta-dawnych-czlonkow-ss-i-gestapo

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content