Aktualizacja strony została wstrzymana

Berlin: Odrestaurowano pomnik Fryderyka Wielkiego, króla Prus. W Szczecinie na stałe od 2014 roku

[sedina.pl]: Zakończyła się restauracja marmurowego pomnika króla Prus – Fryderyka Wielkiego, który eksponowano w Szczecinie od końca XIX wieku do 1942 roku. Od 1 grudnia monument będzie można oglądać w Berlinie, natomiast w 2014 roku obiekt wróci do Szczecina.

Uroczysta prezentacja pomnika odbędzie się 1 grudnia w Berlinie (Sala Bazylikowa, Muzeum im. Bodego) o godzinie 15.00. Rzeźba w ramach współpracy Muzeum Narodowego w Szczecinie z Muzeami Państwowymi w Berlinie do końca 2014 roku będzie jako ambasador Szczecina prezentowana w berlińskim Muzeum im. Bodego. W roku jubileuszu dwustupięćdziesięciolecia urodzin Johanna Gotfrieda Schadowa (2014) dzieło pojawi się na planowanej wystawie monograficznej poświęconej artyście, a następnie na stałe powróci do Szczecina i znajdzie się w stałej ekspozycji szczecińskiego Muzeum Narodowego.

Rzeźba marmurowa, 2011 – po konserwacji-restauracji

.

Rzeźba marmurowa w hallu pałacu Sejmu Stanów, fot. ok. 1925

Wspólny wniosek w sprawie konserwacji-restauracji pomnika Fryderyka II przedstawiony został w 2006 roku przez Małgorzatę Gwiazdowską, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie oraz Lecha Karwowskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie. W lipcu 2007 roku podjęta została przez Radę Miasta Szczecin decyzja pozwalająca na rozpoczęcie prac konserwatorskich królewskiego posągu. Dofinansowanie prac kontynuowane było w ramach Mecenatu Miasta Szczecin nad Muzeum Narodowym w Szczecinie także w latach następnych. Na przełomie 2008 i 2009 roku do prac przy projekcie bardzo aktywnie włączyło się Towarzystwo im. Schadowa z Berlina, którego znaczące zaangażowanie finansowe oraz pomoc merytoryczna pozwoliły na ukoronowanie działań, w efekcie których możemy obecnie publicznie oglądać w pełni odrestaurowane dzieło Johanna Gotfrieda Schadowa.

Krótka historia pomnika:

Znajdująca się od października 1990 roku w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie rzeźba Johanna Gotfrieda Schadowa, przedstawiająca Fryderyka II Hohenzollerna zwanego Wielkim powstała w latach 1792-1793. Jest to wykuty w białym marmurze karraryjskim pełnopostaciowy, ponadnaturalnej wielkości (250 x 90 x 60 cm) pierwszy wówczas reprezentacyjny wizerunek władcy Prus ustawiony w przestrzeni publicznej. Powstały na życzenie stanów prowincji pomorskiej w Szczecinie, z inicjatywy Ewalda Friedricha hrabiego von Hertzberga pomnik autorstwa Schadowa oficjalnie odsłonięto i poświęcono 10 października 1793 roku – stanął on na Białym Placu Parad (Weiße Paradeplatz, dzisiaj plac Źołnierza Polskiego). W 1877 roku zniszczoną pod wpływem warunków atmosferycznych marmurową rzeźbę zastąpiono odlewem z brązu, oryginał zaś trafił do hallu Pałacu Sejmu Stanów (obecnie siedziba Muzeum Narodowego w Szczecinie). W 1942 roku statuę Fryderyka Wielkiego z muzeum ewakuowano i wraz z kilkoma innymi dziełami przewieziono do zamku w Swobnicy i umieszczono w tamtejszej piwnicy. Wówczas doszło do feralnego zniszczenia oryginału, ponieważ statua upuszczona ze schodów rozbiła się na trzy części. W 1956 roku uszkodzone elementy pomnika powróciły do Szczecina i zostały złożone na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.

W 1990 roku zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie zniszczona rzeźba trafiła do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, które w 2008 roku postanowiło dzieło Johanna Gotfrieda Schadowa, wybitnego rzeźbiarza europejskiego neoklasycyzmu, poddać konserwacji-restauracji. Pod nadzorem Lidii Piotrowskiej-Cześnik, konserwatora szczecińskiego Muzeum Narodowego przeprowadzono prace konserwatorskie, ich najważniejszym elementem była rekonstrukcja brakujących elementów rzeźby. Na podstawie zachowanego w Zbiorach Form Gipsowych Muzeów Państwowych w Berlinie (Gipsformerei, Staatliche Museen zu Berlin, Stiftung Preussischer Kulturbesitz) i życzliwie wypożyczonego Muzeum Narodowemu w Szczecinie gipsowego modelu prace rzeźbiarskie, polegające na odtworzeniu pierwotnej formy rzeźby wykonał artysta rzeźbiarz Ryszard Zarycki z Wrocławia.

Za: Portal Miłośników Dawnego Szczecina - sedina.pl (29 listopada 2011) | http://sedina.pl/index.php/2011/11/29/pomnik-fryderyka-wielkiego-odrestaurowany/ | Pomnik Fryderyka Wielkiego odrestaurowany

Skip to content