Aktualizacja strony została wstrzymana

Postulaty kanadyjskich postępowców: 2-latki do przedszkola, matki do pracy

Najnowszy kanadyjski  raport postuluje dofinansowanie przez rząd edukacji już dla dwuletnich dzieci. Konserwatyści zwracają uwagę na problemy emocjonalne małych dzieci, które zbyt wcześnie są separowane od rodziców.

Autorzy raportu przekonują, że wcześniejsze rozpoczęcie nauki przez maluchy daje lepsze rezultaty w szkole, ma też wpływ na zdrowie i przyszłe zarobki. Zwracają przy tym uwagę, że nauczyciele najmłodszych powinni być doskonale przygotowani, a program nauczania – specjalnie dostosowany do możliwości dzieci. W Kanadzie do przedszkoli chodzi już połowa dzieci w wieku od 2 do 4 lat. To dwa razy więcej niż siedem lat temu. Kanadyjskie prowincje przeznaczają obecnie łącznie ponad 7,5 mld dolarów na dofinansowanie wczesnej edukacji, także dwa razy więcej niż w 2004 r. – przypomniała telewizja CTV.

Wczesna edukacja ma istotny wymiar finansowy. W prowincji Quebec, w której – jak wynika z raportu – dzieci mają najlepsze warunki, dzień w przedszkolu kosztuje rodziców 7 dolarów kanadyjskich (nieco ponad 20 zł), czyli mniej więcej tyle, ile dwie małe kawy w sieci Starbucks. Jak policzył Pierre Fortin, ekonomista z Uniwersytetu Quebec w Montrealu, dzięki dofinansowaniu przedszkoli dodatkowo ok. 70 tys. kobiet w całym Quebecu może pracować, a 2 mld dolarów dotacji rządowych przynosi 3 mld dolarów podatków, co oznacza, że na dotowaniu przedszkoli po prostu rząd zarabia.

Jednak konserwatywny dziennik „The National Post”, powołując się na badania szwedzkie, wskazywał, że wczesne rozpoczynanie edukacji może prowadzić do pewnych problemów emocjonalnych u dzieci, związanych z mniejszą obecnością rodziców w życiu dziecka. Jednak autorzy kanadyjskiego opracowania podkreślają, że edukacja dwuletnich dzieci byłaby tylko propozycją do wykorzystania przez rodziców, a nie obowiązkiem szkolnym.

Ł.A/wiara.pl

Za: Fronda.pl | http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/przedszkole_juz_dla_2_latkow__17149/ | Przedszkole już dla 2 latków?

Skip to content