Ziemkiewicz: źle się stało, że proces utajniono

Aktualizacja: 2011-11-24 10:56 pm

Ryszard C. w październiku ub. roku zastrzelił w łódzkiej siedzibie PiS Marka Rosiaka. Ranił też nożem asystenta europosła Janusza Wojciechowskiego – Pawła Kowalskiego. Dziś stanął przez Sądem, który zdecydował o wyłączeniu jawności procesu. Sprawa toczy się za zamkniętymi drzwiami.

O komentarz dla portalu Stefczyk.info poprosiliśmy Rafała Ziemkiewicza:

– Bardzo źle się stało, że sprawa została utajniona. W ten sposób z oczu społeczeństwa umyka to, że zbrodnia była być może ubocznym, niezaplanowanym skutkiem, ale jednak skutkiem świadomie, perfidnie przeprowadzonej kampanii propagandowej, kampanii nienawiści, która miała cofnąć przemiany społeczne zapoczątkowane szokiem po tragedii smoleńskiej. Niestety okazała się skuteczna.

Zdaniem Ziemkiewicza powinniśmy na ten temat jak najwięcej mówić. Tylko w ten sposób mamy szansę wyciągnąć z politycznej zbrodni wnioski, które dotychczas wyciągnięte nie zostały.

– Obserwowaliśmy silną chęć, żeby nikt nie wyciągnął z tego żadnych wniosków. Mógłby on uświadomić Polakom, że nienawiści nie można rozkręcać bezkarnie. Osobiście uważam, że ta zbrodnia była skutkiem akcji wykonanej przez polityków i przez media. Obawiam się, że to taka sama sytuacja jak z katastrofą CASY, która była dzwonkiem ostrzegawczym. Gdyby wyciągnięto z niej wnioski, być może nie doszłoby do tragedii w Smoleńsku.

Dlaczego nie udało się wyciągnąć wniosków z mordu Łódzkiego? Zdaniem Rafała Ziemkiewicza zabrakło świadomości tego, jak to jest ważne.

– Zabrakło też możliwości technicznych. Źyjemy w państwie jednego wodza, jednej partii, jednej gazety i jednej telewizji. Nie było też wystarczająco silnej woli, być może towarzyszyło temu zbyt wiele skrupułów przed wykorzystaniem tej sprawy. Obóz władzy za to nie ma żadnych skrupułów, jeśli chodzi na nakręcanie masowych emocji. Opozycja niestety nie zrobiła chyba w tej sprawie wszystkiego, co zrobić należało – mówi Ziemkiewicz dla portalu Stefczyk.info.

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=47466 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]