Węgrzy prostestują przeciwko ustawieniu ohydnego pomnika przed bazyliką w Budapeszcie

Aktualizacja: 2006-07-17 12:00 am

Mieszkańcy Budapesztu walczą z nowym pomnikiem umieszczonym w centrum miasta: tzw. topniejącą krową. Pomnik, ustawiony 1 lipca br. na placu przed wejściem do historycznej bazyliki św. Stafana, jest częścią wystawy o nazwie “Parada Krów” (Budapest’s Cow Parade), która pokazywana była już w Pradze, Nowym Jorku i Londynie. Węgierscy katolicy wyrażają swoje oburzenie i domagają się usunięcia rzeźby, lecz organizatorzy wystawy twierdzą, że wystawa “jest całkowicie a-polityczna”. Pomimo tych zapewnień trudno jest wytłumaczyć dlaczego dla tak ohydnej rzeźby wybrano właśnie taką a nie inną lokalizację. Rzeźba przedstawia jakby wpół-roztopioną niebieską krowę, w której zadek włożony jest patyk do lodów.

Rózsa Gloner, profesor teologi sugeruje lepszą lokalizację tej rzeźby: główną siedzibę partii socjalistycznej Wolnych Demokratów SzDSz.

Gdy nieznani sprawcy rzeźbę przemalowali i zmienili, jeden z twórców rzeźby Balázs Magashegyi powiedział, że “Takiego aktu wandalizmu musieli dokonać katolicy.”

“Wolności wypowiedzi” broni burmistrz Budapesztu Gábor Demszky, który w programie MTV [sic!] bronił twórców wystawy i ich prawa do “ekspresji” oraz potępił “akt wandalizmu”, po czym, krytykując przeciwników rzeźby, zaprzeczył sam sobie, mówiąc iż: “Polityka nie powinna mieszać się do sztuki.”

 

Pic. source: http://www.cathnews.com/news/607/images/80_story.jpg

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=473 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]


//This line added for 'Social Media and Share Icons (Ultimate Social Media)' plugin to work