Izrael: Skarżą lekarzy za to, że nie zabili ich w łonach matek

Aktualizacja: 2011-11-14 3:37 pm

Przed sądami izraelskimi toczy się wiele spraw dotyczących tzw. „bezprawnego życia”. Wnoszą je osoby, które przyszły na świat z wadami genetycznymi. Oskarżają one lekarzy o to, że nie skłonili rodziców do aborcji w momencie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w budowie płodu. Sprawy te są na tyle powszechne, że rząd zdecydował się powołać specjalną komisję do zbadania problemu.

Według magazynu „The Science”, roszczenia osób obarczonych wadami genetycznymi są bardziej powszechne w Izraelu niż w innych państwach, gdyż tam małżeństwa są często kojarzone w rodzinie, między krewnymi. Większe jest przez to prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych u potomstwa. W sumie od 1987 r. w Izraelu złożono ponad 600 pozwów przeciw lekarzom.

W Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie tego typu oskarżenia są wnoszone przez rodziców dzieci niepełnosprawnych. W Izraelu to same dzieci domagają się rekompensat dla siebie za to, że nie zostały zabite w łonie matki.

W rządowej komisji Matza, zajmującej się zbadaniem tego problemu zasiada m.in. Asaf Posner, który specjalizuje się w sprawach nadużyć medycznych. Prawnik ten wywalczył już po około 1 mln dol. odszkodowań dla osób z rozszczepem kręgosłupa i mukowiscydozą.

Rabin Avraham Steinberg, etyk medyczny na Uniwersytecie Hebrajskim – Hadassah Medical School – w Jerozolimie skrytykował pozwy osób niepełnosprawnych, uznając je za szkodliwe pod względem psychicznym. – To niepojęte, jak rodzice mogą być brani na świadków i mówić swoim dzieciom: byłoby lepiej dla ciebie, gdybyś się nie urodził – przekonuje etyk.

Steinberg twierdzi, że niektórzy prawnicy dopuszczają się poważnych nadużyć, jeżdżąc po kraju i wyszukując w małych społecznościach potencjalnych klientów. Izraelski etyk obawia się, że rosnąca liczba pozwów tylko przyczyni się do wzrostu liczby aborcji, zalecanych przez lekarzy.

Tymczasem, często zdarza się, że dzieci, u których pierwotnie stwierdzono wady genetyczne, przyszły na świat zupełnie zdrowe, albo z niewielką dysfunkcją, którą łatwo można było skorygować, stosując odpowiednie leczenie.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Komentarz PiotrSkarga.pl: Oto kolejny przykład wyrafinowanej walki z darem życia. Jest to sytuacja skrajnego buntu – buntu przeciw Bożemu planowi wobec konkretnego ludzkiego życia oraz buntu człowieka przeciwko istnieniu.

Za: PiotrSkarga.pl (2011-11-14) -- [Org. tytuł: « Izrael: skarżą lekarzy za to, że nie zabili ich w łonach matek»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=47081 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]