Turcja: dawna bazylika chrześcijańska będzie meczetem

Aktualizacja: 2011-11-11 11:06 pm

Świątynia w tureckim Izniku (dawna Nicea), która w 787 r. była miejscem ostatniego soboru powszechnego, ma teraz służyć jako meczet. Do tej pory kościół funkcjonował jako muzeum i obiekt turystyczny.

Austriacka agencja katolicka “Kathpress” informuje, powołując się na tureckie źródła prasowe, że z wieży odnowionego niedawno minaretu, przylegającego do katedry św. Zofii w Izniku, rozległ się pierwszy raz od powstania Republiki Tureckiej w 1923 roku głos muezzina, nawołującego muzułmanów do modlitwy.

Historyk sztuki z Uniwersytetu Marmara, Selcuk Mülayim zwrócił uwagę, że budynek jest niezwykle znaczący dla historii chrześcijaństwa i ostrzegł, że krok ten wzbudzi protesty na całym świecie.

Świątynia, która powstał za czasów Justyniana Wielkiego, w 787 r. była miejscem ostatniego soboru powszechnego, uznawanego przez chrześcijan Wschodu i Zachodu. Przedmiotem debaty była wówczas kwestia rozrastającego się ruchu ikonoklastów oraz odpowiedź na pytanie, czy święte obrazy mogą być przedmiotem adoracji. W Nicei odbył się też w 325 roku pierwszy sobór powszechny. Uchwalono wtedy dogmat o boskości Chrystusa.

W 1331 roku Niceę zdobył syn Osmana, Orhan Gazi. Kościół został zamieniony na meczet Aya Sofya. Po pożarze w połowie XVI w. świątynia została odbudowana. Pod koniec istnienia imperium osmańskiego, podczas walk niepodległościowych w latach 20. ub. wieku, świątynia został niemal doszczętnie zniszczona.

Odrestaurowany w 2007 roku kościół przyciąga chrześcijańskich turystów z całego świata.

Źródło: KAI

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=47006 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]