Aktualizacja strony została wstrzymana

Turcja: dawna bazylika chrześcijańska będzie meczetem

Świątynia w tureckim Izniku (dawna Nicea), która w 787 r. była miejscem ostatniego soboru powszechnego, ma teraz służyć jako meczet. Do tej pory kościół funkcjonował jako muzeum i obiekt turystyczny.

Austriacka agencja katolicka „Kathpress” informuje, powołując się na tureckie źródła prasowe, że z wieży odnowionego niedawno minaretu, przylegającego do katedry św. Zofii w Izniku, rozległ się pierwszy raz od powstania Republiki Tureckiej w 1923 roku głos muezzina, nawołującego muzułmanów do modlitwy.

Historyk sztuki z Uniwersytetu Marmara, Selcuk Mülayim zwrócił uwagę, że budynek jest niezwykle znaczący dla historii chrześcijaństwa i ostrzegł, że krok ten wzbudzi protesty na całym świecie.

Świątynia, która powstał za czasów Justyniana Wielkiego, w 787 r. była miejscem ostatniego soboru powszechnego, uznawanego przez chrześcijan Wschodu i Zachodu. Przedmiotem debaty była wówczas kwestia rozrastającego się ruchu ikonoklastów oraz odpowiedź na pytanie, czy święte obrazy mogą być przedmiotem adoracji. W Nicei odbył się też w 325 roku pierwszy sobór powszechny. Uchwalono wtedy dogmat o boskości Chrystusa.

W 1331 roku Niceę zdobył syn Osmana, Orhan Gazi. Kościół został zamieniony na meczet Aya Sofya. Po pożarze w połowie XVI w. świątynia została odbudowana. Pod koniec istnienia imperium osmańskiego, podczas walk niepodległościowych w latach 20. ub. wieku, świątynia został niemal doszczętnie zniszczona.

Odrestaurowany w 2007 roku kościół przyciąga chrześcijańskich turystów z całego świata.

Źródło: KAI

Za: PiotrSkarga.pl (2011-11-10) | http://www.piotrskarga.pl/ps,8226,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content