Sarkozy o Netanjahu: to kłamca!

Aktualizacja: 2011-11-8 10:41 pm
Szef francuskiego państwa Nicolas Sarkozy miał określić jako „kłamcę” premiera Izraela, Benjamina Netanjahu w prywatnej rozmowie z prezydentem USA, Barackiem Obamą – podała dziś agencja AFP, powołując się na dziennikarzy, którzy słyszeli rozmowę.

Według cytowanego przez AFP francuskiego portalu informacyjnego „Arret sur images”, do niezbyt dyplomatycznej wymiany zdań na temat Netanjahu doszło 3 listopada w czasie bilateralnego spotkania Sarkozy-Obama na marginesie szczytu G20 w Cannes.

– Nie mogę już go oglądać, to kłamca – miał powiedzieć o izraelskim premierze francuski prezydent. – Ty masz go po dziurki w nosie, ale ja muszę z nim codziennie pertraktować – odparł Obama, według „Arret sur images”.

W tej samej prywatnej rozmowie, która przedostała się do mediów, gospodarz Białego Domu miał zarzucić Sarkozy’emu, że Francja nie uprzedziła USA, iż będzie głosować za przyjęciem Palestyny do UNESCO. Stany Zjednoczone stanowczo sprzeciwiały się tej decyzji. Według tego samego źródła, amerykański prezydent nalegał na Sarkozy’ego, by Paryż powstrzymał Palestyńczyków od żądania ich przyjęcia do ONZ.

AFP wyjaśnia, że słowa ta zostały potwierdzone przez „wielu dziennikarzy”, którzy przysłuchiwali się wymianie zdań między dwoma politykami.

Tocząca się za zamkniętymi drzwiami rozmowa przeciekła do mediów wskutek niedopatrzenia organizatorów szczytu w Cannes. Wręczyli oni dziennikarzom ze sporym wyprzedzeniem sprzęt do symultanicznego tłumaczenia konferencji prasowej Obama-Sarkozy. W słuchawkach można było wtedy usłyszeć fragment prywatnej rozmowy między obu prezydentami.

Jednak dziennikarze, którzy byli świadkami tej konwersacji, umówili się między sobą, że nie wykorzystają tych wypowiedzi, gdyż miały one poufny charakter.

Dopiero strona „ Arret sur images” złamała tę umowę, upubliczniając słowa obu premierów.

Za: onet/r 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=46892 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]