USA: Nike, Microsoft i Google za uchyleniem ustawy chroniącej tradycyjne małżeństwo

Aktualizacja: 2011-11-8 1:05 pm

Wielkie koncerny amerykańskie poparły wniosek o unieważnienie ustawy federalnej DOMA, która chroni tradycyjne małżeństwo między kobietą a mężczyzną. Przedstawiciele koncernów Nike, Microsoft i Google złożyli w sądzie w Masssachusetts wniosek, w którym wsparli pozew przedstawicieli władz Massachusetts przeciw ministerstwu zdrowia, podważający ustawę federalną DOMA. Ich zdaniem, ustawa ta nakłada niesprawiedliwe obciążenia na pracodawców.

Wniosek o unieważnienie przepisów ustawy DOMA złożyło w ubiegły czwartek w sumie siedemdziesięciu przedsiębiorców, w tym m.in. przedstawiciele koncernów Microsoft, Starbucks, Google, Nike, Levi Strauss & Co, CBS, Aetna, Blue Cross Blue Shield of Massachusetts, Time Warner Cable, Xerox, Zipcar, Farm Stonyfield. Swój sprzeciw wobec ustawy DOMA wyrazili także przedstawiciele władz niektórych miast, w tym: Nowego Jorku, Bostonu oraz Cambridge

Zdaniem przedsiębiorców, DOMA powoduje „niepotrzebne koszty i problemy administracyjne” dla pracodawców, którzy działają w stanach, w których zalegalizowano tzw. małżeństwa jednopłciowe. Tłumaczą oni, że ustawa federalna powoduje skomplikowaną sytuacją podatkową „małżeństw” homoseksualnych.

Dodają, że obecne prawo narusza morale w pracy i znacznie utrudnia przyjęcie do niej homoseksualistów, przez co przedsiębiorstwa oskarżane są o dyskryminację.

Ustawa DOMA nakłada na firmy obowiązek utrzymania w pracy – nawet w przypadku zwolnień – jednego z małżonków, przy czym uznaje się jedynie małżeństwa zawarte pomiędzy kobietą i mężczyzną. Przepis ten nie ma zastosowania w przypadku par tej samej płci, które także zawarły „związek małżeński”.

Pozew stanu Massachusetts jest jednym z wielu wniosków, podważających przepisy ustawy federalnej, które wpłynęły do sądów w różnych stanach. Ten ostatni, złożony – z poparciem koncernów – przez przedstawicieli władz stanu Massachusetts, ma szczególne znaczenie, gdyż jest to apelacja, która najprawdopodobniej będzie miała swój finał w Sądzie Najwyższym.

Za uchyleniem ustawy DOMA opowiadają się demokraci z obu izb Kongresu. Niestety także prokurator generalny zrezygnował z obrony ustawy federalnej.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=46868 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]