USA: Departament Sprawiedliwości przekazał Muzeum Holokaustu tysiące dokumentów

Aktualizacja: 2008-12-19 11:26 am

Amerykański Departament Sprawiedliwości przekazał tysiące dokumentów o procesach nazistów mieszkających w Stanach Zjednoczonych, do “Muzeum Holokaustu” w Waszyngtonie. – informuje publiczne radio National Public Radio.

Wśród przekazanych dokumentów, w sumie liczących ponad 50 tysięcy stron, znajdują się dokumenty ponad 100 procesów nazistów, które odbyły się w USA  w ciągu ostatnich 30 lat. Wiele z tych dokumentów było do tej pory tajnych.

W przemówieniu w dniu 16 grudnia br. podczas uroczystości przekazania dokumentów, Eli Rosenbaum, dyrektor biura d/s specjalnych śledztw Departamentu Sprawiedliwości, zajmującego się m.in. odszukiwaniem b. nazistów, powiedział, że obrano inną strategię odszukiwania podejrzanych osób. “Przeszukiwaliśmy każde pojedyncze nazwisko w krajowych bazach danych, aby sprawdzić kto jeszcze z nich żyje. A gdy otrzymaliśmy wynik pozytywny i odkryliśmy, że podejrzany jeszcze żyje, rozpoczynało się główne śledztwo.” Rosenbaum wskazuje, że strategia ta różni się od klasycznej pracy śledczego, zaczynającego od miejsca przestępstwa, a kończącego na złapaniu przestępcy. Jak można wnioskować, w sprawach dotyczących poszukiwania sprawców zbrodni na Żydach, stosuje się inne kryteria i podejrzanym jest z początku każdy mieszkaniec (“Przeszukiwaliśmy każde pojedyncze nazwisko w krajowych bazach danych”).

Podczas uroczystości przemawiał też Prokurator Generalny USA, Michael Mukasey i dyrektor Muzeum Holokaustu, Fred Zeidman, który powiedział, że waga dokumentów będzie wzrastała z upływem czasu, “ponieważ jeszcze dzisiaj możemy cieszyć się obecnością autentycznych świadków i ocalałych, ale wiemy że w pewnym momencie te historyczne dokumenty będą jedynymi autentycznymi świadkami (świadectwami)”.

Przekazanie dokumentów państwowych pół-prywatnej instytucji jaką jest Muzeum Holokaustu, zarządzanej niemal całkowicie przez osoby pochodzenia żydowskiego, instytucji nie dopuszczającej do swoich zbiorów niezależnych badaczy – rodzi pytania o losy przyszłej świadomości historycznej, i to nie tylko społeczeństwa amerykańskiego. Dokumenty tego typu powinny zostać przekazane do państwowych muzeów, np. Narodowego Archiwum National Archives, powinny zostać zdigitalizowane i całkowicie – bez jakichkolwiek wyjątków jak dotychczas czyni to Holocaust Museum – udostępnione w Internecie.

Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, od czasu otwarcia w 1993 roku odwiedziło 23 miliony osób. Stanowi stały punkt wycieczek szkolnych i jest skutecznym elementem indoktrynacji młodzieży i nauczycieli szkolnych.


Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=4637 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]