Efekt wyprzedaży polskich zakładów: Stadiony na Euro 2012 budowane ze stali z Luksemburga

Aktualizacja: 2011-10-24 8:40 pm

Kryzys w światowej gospodarce sprawia, że spada zapotrzebowanie na stal. Ograniczenia produkcji wymuszają oszczędności wśród producentów. W grupie ArcelorMittal Poland, która zatrudnia ponad 10 tys. pracowników, pracę do końca 2012 r. może stracić nawet 3 tys. osób.

– Jeżeli do tego dojdzie, to sytuacja na rynku pracy w województwie śląskim zaczyna się robić tragiczna – podkreśla w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej “Solidarności”. – Taka sytuacja oznacza automatycznie zapaść w firmach kooperujących, zmniejszy się np. produkcja węgla koksującego na potrzeby polskich hut. Pod względem społecznym byłaby to tragedia – dodaje. Spotkanie związkowców wszystkich oddziałów ArcelorMittal Poland przeniesiono na koniec tego tygodnia. – Chcemy się wspólnie zastanowić nad strategią w obronie miejsc pracy. Nie możemy sobie pozwolić na aż tak głęboką redukcję etatów w tej branży – zapowiada Kolorz.

Tymczasem nie wiadomo, czy dojdzie do protestów i jaka może być ich skala. – Zależy mi na załatwieniu spraw przy stole, ale z drugiej strony nie jestem zwolennikiem negocjacji za wszelką cenę – tłumaczy. Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy ArcelorMittal Poland, informacje o planowanych zwolnieniach nazywa spekulacjami. – Owszem, odczuwamy spowolnienie, co może zaowocować drugą falą kryzysu, natomiast nie ma żadnych decyzji władz spółki dotyczących redukcji zatrudnienia – wyjaśnia. Tymczasem ewentualna redukcja etatów w ArcelorMittal Poland może być nie tylko problemem jednej firmy, ale problemem całej branży hutniczej. – To, co się dzieje w polskim przemyśle hutniczym i zapowiedzi redukcji produkcji stali w naszych hutach, jest przerażające – ocenia Dominik Kolorz.

NSZZ “Solidarność” twierdzi, że stadiony na Euro 2012 w dużej mierze były budowane z materiałów wyprodukowanych za granicą. – Była to stal niemiecka, produkowana w Luksemburgu czy chociażby w Belgii. Oczywiście, nie nam sądzić, czy był to materiał droższy od polskiej stali, czy nie, niemniej jednak biorąc pod uwagę koszty pracy w Polsce czy np. w Niemczech, można podejrzewać, że niemiecka stal wykorzystywana na terenie polskich inwestycji na pewno nie była tańsza – mówi Kolorz. – Najlepsze pojęcie o tym, skąd pochodzi stal, mają budowniczowie stadionów – uważa rzecznik ArcelorMittal. Przyznaje jednak, że rzeczywiście import stali do Polski jest dość wysoki. – My dostarczyliśmy niewielkie ilości stali na potrzeby budowy stadionu we Wrocławiu i Gdańsku – komentuje Sylwia Winiarek. To nie nastraja zbyt optymistycznie i nie wróży niczego dobrego dla polskiego przemysłu hutniczego, mało tego – po zakończeniu tych inwestycji może dojść do spowolnienia gospodarczego. Kolejnym zagrożeniem dla polskiego przemysłu hutniczego może być wprowadzenie pakietu klimatycznego, a więc limitów emisji dwutlenku węgla narzuconych przez Unię Europejską. Gałąź hutnicza emituje ok. 4 proc. dwutlenku węgla i będzie musiała to ograniczyć. To z kolei wiąże się z kosztami, dlatego od 1 stycznia 2012 r. koszty produkcji stali mogą wzrosnąć nawet o ok. 10 euro na tonie. Ten wzrost wiąże się z kolei z planowanym wprowadzeniem od przyszłego roku akcyzy na produkty energetyczne. W ocenie ArcelorMittal Poland, restrykcje, jakie w związku z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla chce wprowadzić UE, są zbyt surowe. – Hutnictwo jest gałęzią przemysłu, która podjęła duży wysiłek modernizacyjny. W ciągu ostatnich 30 lat ograniczyliśmy emisję dwutlenku węgla o 50 procent. Cały czas inwestujemy i nie przestaliśmy inwestować, nawet mimo kryzysu gospodarczego. W latach 2009 i 2010 na inwestycje zmniejszające poziom naszego oddziaływania na środowisko wydaliśmy ponad pół miliarda złotych – mówi Winiarek. Zdaniem szefa śląsko-dąbrowskiej “Solidarności”, restrykcje mogą się przyczynić do wyprowadzenia produkcji hutniczej z Polski na zachód Europy. W tej sytuacji z potentata w produkcji stali staniemy się importerem. – Osobiście byłem świadkiem, jak na wiosnę jeden z zarządców ArcelorMittal na komisji sejmowej ostrzegał, że jeżeli nie dojdzie do głębokiej rewizji dyrektyw pakietu unijnego, to firma może wycofać nawet połowę produkcji z Polski, m.in. na Ukrainę, gdzie restrykcje unijne nie obowiązują – tłumaczy związkowiec.

Związki zawodowe złożyły wniosek o zwołanie posiedzenia wojewódzkiej komisji dialogu społecznego w sprawie sytuacji w hutnictwie i dobrze byłoby, gdyby wzięli w nim udział minister Skarbu Państwa i minister gospodarki. – Są to dwa resorty, które mają możliwość skutecznego ograniczenia skutków kryzysu gospodarczego, mogą też kreować politykę gospodarczą, wykreować pewne elementy, chociażby ulg gospodarczych, podobne do tych, które były stosowane w Niemczech. Tego w Polsce brakuje, cały czas udajemy, że jest dobrze, a przykład polskich hut pokazuje namacalnie, że mit “zielonej wyspy” upadł – ocenia Dominik Kolorz.

Mariusz Kamieniecki

Kryzys w światowej gospodarce sprawia, że spada zapotrzebowanie na stal. Ograniczenia produkcji wymuszają oszczędności wśród producentów. W grupie ArcelorMittal Poland, która zatrudnia ponad 10 tys. pracowników, pracę do końca 2012 r. może stracić nawet 3 tys. osób

Stadiony ze stali z Luksemburga

Za: Nasz Dziennik, Wtorek, 25 października 2011, Nr 249 (4180) -- [Org. tytuł: « Stadiony ze stali z Luksemburga»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=46205 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]