Naciski australijskiego lobby medycznego na zmianę definicji śmierci

Aktualizacja: 2006-07-13 12:00 am

Australijski komitet etyki zdrowia The Australian Health Ethics Committee usiłuje wprowdzić nowe prawo mające umożliwiać pobieranie narządów ludzkich do przeszczepów od osób, które – jak się określa – “na pewno umrą”, choć których mózg jeszcze pracuje. Peter Joseph, przewodniczący Komitetu twierdzi, że przygotowanie organizmu czlowieka, który jeszcze nie umarł i który nie jest w myśl obowiązująch i znanych metod klasyfikowany jako osoba zmarła, do pobrania narządów natychmiast po ustaniu pracy serca – jest niezbędne.

Niespójne rozróżnienie pomiędzy fazą określaną jako “śmierć mózgu” a fazą określaną jako śmierć wynikłą z ustania krążenia i ustania pracy serca, jest poddawane krytyce przez osoby opierające się na tradycyjnej etyce.

Rozwodnienie definicji śmierci dokonywane jest przez lobby medyczno-farmakologiczne, gdyż transplantologia jest dziedziną przynoszącą dziś wielomiliardowe zyski. W Kanadzie prace w parlamencie nad zmianą definicji śmierci trwają od 1999 roku. Jeden z lekarzy-onkologów, dr John Yun z Richmond z kanadyjskiej prowincji British Columbia powiedział wprost, że “Musimy zacząć używać tej problematycznej definicji śmierci i określać ją jako właściwą definicję śmierci.”

Zob. również:

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie materiałów redakcyjnych
Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=461 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]