Aktualizacja strony została wstrzymana

Naciski australijskiego lobby medycznego na zmianę definicji śmierci

Australijski komitet etyki zdrowia The Australian Health Ethics Committee usiłuje wprowdzić nowe prawo mające umożliwiać pobieranie narządów ludzkich do przeszczepów od osób, które – jak się określa – „na pewno umrą”, choć których mózg jeszcze pracuje. Peter Joseph, przewodniczący Komitetu twierdzi, że przygotowanie organizmu czlowieka, który jeszcze nie umarł i który nie jest w myśl obowiązująch i znanych metod klasyfikowany jako osoba zmarła, do pobrania narządów natychmiast po ustaniu pracy serca – jest niezbędne.

Niespójne rozróżnienie pomiędzy fazą określaną jako „śmierć mózgu” a fazą określaną jako śmierć wynikłą z ustania krążenia i ustania pracy serca, jest poddawane krytyce przez osoby opierające się na tradycyjnej etyce.

Rozwodnienie definicji śmierci dokonywane jest przez lobby medyczno-farmakologiczne, gdyż transplantologia jest dziedziną przynoszącą dziś wielomiliardowe zyski. W Kanadzie prace w parlamencie nad zmianą definicji śmierci trwają od 1999 roku. Jeden z lekarzy-onkologów, dr John Yun z Richmond z kanadyjskiej prowincji British Columbia powiedział wprost, że „Musimy zacząć używać tej problematycznej definicji śmierci i określać ją jako właściwą definicję śmierci.”

Zob. również:

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: materiałów redakcyjnych

Skip to content