Ekologia po szwedzku: Ciepło z krematorium ogrzeje miasto

Aktualizacja: 2008-12-18 10:17 am

Małe miasteczko w zachodniej części Szwecji planuje podłączyć swój system ciepłowniczy do… krematorium, by czerpać stamtąd “ekologiczne ciepło”.

Administrator cmentarza w Halmstad, Lennart Andersson tłumaczy w wywiadzie dla dziennika Aftonbladet, że pomysł narodził się podczas jednej z narad nad poprawą środowiska i wtedy to zdecydowno o użyciu ciepła z pieców krematoryjnych do podgrzewania miejskich domów. “Po tych rozmowach o środowisku zdaliśmy sobie sprawę, że powinniśmy skorzystać z ciepła wytwarzanego podczas kremacji. Na początek będziemy ogrzewali nasz własny kompleks budynków cmentarnych, lecz później w przyszłości mamy nadzieję połączyć się do miejskiego systemu ciepłowniczego.” – snuje futurystyczne wizje Andersson.

Administrator Andersson wyraża nadzieję, że nikogo tymi planami nie urazi i podkreśla, że chodzi tylko i wyłącznie o korzyść płynącą z lepszego wykorzystania zasobów. “Jeśli chodzi o prochy – nie będą się one przecież niczym różniły.” – wyjaśnia.

Miasto planuje korzystanie z ciepła krematoryjnego najpóźniej w 2010 roku.


Na podstawie: TheLocal


Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=4603 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]