USA: Powtórka scenariusza irackiego?

Aktualizacja: 2011-10-12 10:53 am

Iran kategorycznie zaprzecza amerykańskim oskarżeniom o udział Republiki Islamskiej Iranu w zamachu na ambasadora Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie, nazywając zarzuty sfabrykowanym scenariuszem. Rzecznik irańskiego MSZ, Ramin Mehmanparast, powiedział we wtorek, że tak niedorzeczne zarzuty obrazują wrogą postawę Izraela i USA względem Iranu.

Minister mówił o wyświechtanym scenariuszu bazującym na odwiecznej wrogości amerykańsko-syjonistycznej polityki, jako żałosnym pokazie zgodności z innymi podobnymi scenariuszami. Potępił również wszelkie akty terroryzmu, dodając, że Waszyngton zastosował sprytną taktykę odwrócenia uwagi od protestów mających miejsce w USA. Podkreślił także, że Iran jest republiką bazującą na islamskich wartościach etycznych oraz, że kraj ten zawsze ostrzegał o spiskowaniu przeciwko niemu wrogów całego regionu.

Departament Sprawiedliwości USA oskarżył Iran o udział w zamachu na saudyjskiego ambasadora w Waszyngtonie, Adela Al-Jubeira. Pomocy zamachowcom miał udzielić członek meksykańskiego kartelu narkotykowego. Stany Zjednoczone i Izrael od dłuższego czasu prowadzą zmasowaną kampanię medialną przeciwko Iranowi oskarżając go o produkcje broni atomowej. Przedstawiciele władz w Teheranie mówią o ukrytym motywie władz amerykańskich, których celem jest odwrócenie uwagi od protestów przeciwko korupcji w USA i wpływu korporacji na politykę kraju.

Amerykańska administracja próbuje grać sprawdzonym już i skompromitowanym scenariuszem, który znany jest z Iraku. Chodzi o zagrożenie atakami terrorystycznymi z użyciem broni masowego rażenia na terytorium USA. Podobne oskarżenia były pretekstem do inwazji na Irak, gdzie nie odnaleziono żadnej broni masowego rażenia, a w trakcie trwania konfliktu zmieniono retorykę na „instalowanie demokracji”. Tym razem, Ameryce zagrażać ma broń Iranu i udział Gwardii Rewolucyjnej w rzekomo planowanych zamachach. Zarzuty te względem Iranu wysunął amerykański prokurator generalny Eric Holder, któremu wtóruje szef FBI Robert Mullen.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=45591 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]