Edytowanie filmów celem zminimalizowania antyrodzinnych treści – zakazane przez sąd amerykański

Aktualizacja: 2006-07-10 12:00 am

Sędzia federalny Richard P. Matsch z dystryktu sędziowskiego w stanie Colorado wydał wyrok zabraniający edytowania filmów przez firmy i stowarzyszenia chcące zminimalizować gorszące treści znajdujące się w produkcji Hollywoodu. Wyrok sądu jest po myśli potężnych korporacji przemysłu filmowego, jak MGM, Time Warner, Sony Pictures, Walt Disney czy Dreamworks, które znalazły w tej decyzji ochronę nie tylko swych praw autorskich, ale i zielone światło do kontynuowania produkcji antyrodzinnych, pełnych wulgaryzmów filmów.

Od pewnego czasu wielkie wzięcie zdobywa produkcja małych firm i stowarzyszeń, które edytują niektóre filmy Hollywoodu, pozbawiając bądź minimalizując szkodliwe treści i sceny. Filmy te następnie rozprowadzane są ku zadowoleniu tysięcy klientów chcących w gronie rodzinnym bezpiecznie je obejrzeć. Jedną z firm dotkniętych decyzją sądu jest CleanFlicks, która rozprowadza edytowane filmy wraz z oryginalną wersją. Firma ta, rozprowadzając w zestawie dwie kopie: edytowaną i oryginalną, płaci koncernom filmowym za dwie kopie, wypełniając finansowe zobowiązanie wobec producenta.

Według sędziego w takiej działalności naruszona zostaje jednak “kreatywność artystycznej ekspersji w filmach objętych prawami autorskimi”. Z decyzją i argumentacją sądu nie zgadza się m.in. krytyk filmowy Michael Medved, który twierdzi, że “Hollywood może sobie mówić, że najważniejszą dla nich sprawą jest “artystyczna spójność” wizji filmowej […] ale jak w takim razie wytłumaczyć istnienie robionych specjalnie na potrzeby firm lotniczych edytowanych filmów, czy też puszczanie okrojonych filmów przez telewizję?”

Sędzia Matsch zarządził wycofanie ze sprzedaży wszystkich edytowanych filmów i zniszczenie ich w ciągu pięciu dni.

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=455 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]