Ukraina: Niech cały kraj czci UPA

Aktualizacja: 2011-10-10 7:17 pm

14 października powinien zostać ogłoszony świętem państwowym jako rocznica powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii – taki jest postulat skrajnie nacjonalistycznej partii Swoboda. Oleh Tiahnybok, uważany za najważniejszego w tej chwili neobanderowca, przedstawił ten postulat na kilka dni przed obchodami 59. rocznicy powołania UPA przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (frakcja Stepana Bandery). Na 14 października Swoboda zapowiada zorganizowanie marszów z pochodniami w całej Ukrainie pod hasłem uczczenia “chwały i bohaterstwa wojaków UPA”. Ponadto nacjonaliści będą żądać przywrócenia Romanowi Szuchewyczowi tytułu Bohatera Ukrainy, który nadał mu w 2007 roku prezydent Wiktor Juszczenko, ale tę decyzję unieważnił sąd. Neobanderowcy będą się domagać, aby władze w Kijowie uznały walkę OUN-UPA za narodowowyzwoleńczą i bohaterską, a wtedy otworzyłaby się także droga do ogłoszenia nowego święta państwowego.

Ukraińscy eksperci podkreślają, że ruch nacjonalistyczny rośnie w siłę, mimo że obecny prezydent Wiktor Janukowycz w 2010 roku podczas swojej kampanii wyborczej obiecywał, iż po dojściu do władzy “położy kres gloryfikacji faszystów ukraińskich spod znaku OUN-UPA”. Tymczasem Swoboda cieszy się poparciem części oligarchów związanych z rządzącą Partią Regionów Ukrainy. Co więcej, ta partia ma realne szanse, żeby wejść do parlamentu po wyborach, jakie na Ukrainie odbędą się w przyszłym roku. To skutek tego, że nacjonaliści cieszą się rosnącym poparciem społecznym i chce na nich głosować już 10-12 proc. wyborców.

Eugeniusz Tuzow-Lubański
Kijów

Za: Nasz Dziennik, Wtorek, 11 października 2011, Nr 237 (4168) -- [Org. tytuł: « Niech cały kraj czci UPA»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=45404 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]