Niemcy: IKEA dofinansuje renowację pomnika Marksa

Aktualizacja: 2011-10-10 12:59 pm

Najsłynniejszy pomnik niemieckiego teoretyka komunizmu Karola Marksa zostanie poddany renowacji na czterdziestą rocznicę jego ustawienia w Kamienicy Saskiej (niem. Chemnitz), które za czasów komunistycznych nazywało się Karl-Marx Stadt.

MarksBlisko 40-tonowy monument z brązu autorstwa sowieckiego rzeźbiarza Lwa Kerbela, będący największym pomnikiem komunistycznego teoretyka zostanie odnowiony z pieniędzy miasta, które wyda na ten cel 95 tysięcy euro. 25 tysięcy z tej sumy wyłoży na renowację szwedzka sieć IKEA.

Pomnik Marksa w Kamienicy Saskiej nigdy nie był zagrożony usunięciem, mimo, że wiele innych niemieckich miast usuwało z centrum sylwetki komunistycznych teoretyków i praktyków, jak Marks czy Lenin.

Nastawienie niemieckich władz do sprawy pielęgnowania komunistycznej przeszłości kontrastuje z ich stanowiskiem dotyczącym miejsc przypominających erę nazistowską. Władze starają się usunąć wszelkie pozostałości po III Rzeszy, co robią bardzo konsekwentnie, czego przykładem było niedawne usunięcie grobu Rudolfa Hessa. Podczas, gdy wszelkie nazistowskie symbole są w Niemczech zakazane, wizerunek Marksa, Lenina, symbol sierpa i młota traktowane są w sposób szczególny. Podobnie jak w innych krajach, stały się one symbolami popkultury, coraz rzadziej kojarzonymi z krwawym terrorem komunistycznym.

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=45359 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]