Aktualizacja strony została wstrzymana

Egipt: koptyjscy chrześcijanie zmasakrowani przez wojsko

 Po krwawych zamieszkach 9 października na ulicach Kairu przedstawiciele Kościoła koptyjskiego oskarżają egipskie siły bezpieczeństwa o śmierć kilkudziesięciu osób. Według ostatnich doniesień, w wyniku starć podczas demonstracji Koptów, protestujących przeciwko niedawnemu atakowi na jeden z ich kościołów, zginęło 35 osób, a 300 zostało rannych.

Liczba ofiar na pewno jest większa, gdyż wiele z nich nie zostało jeszcze zidentyfikowanych. „To, co stało się dziś nie ma precedensu w Egipcie, 17 ciał zgniecionych przez wozy wojskowe” – napisał na Tweeterze aktywista egipski, Hossam Bahgat. – Widziałem ciała bez rąk czy nóg, z głowami wyrwanymi lub przyklejonymi do chodnika – dodał. Egipskie media publiczne informują, że koptyjscy demonstranci zabili trzech żołnierzy i 20 ranili. Nie podają liczby zabitych Koptów.

Po niedzielnej demonstracji chrześcijańskich Koptów sytuacja w stolicy Egiptu jest bardzo napięta. Według obserwatorów były to najkrwawsze zamieszki od czasu obalenia prezydenta Hosni Mubaraka. Tysiące Koptów udało się wczoraj wieczorem pod gmach telewizji, domagając się dymisji gubernatora Asuanu, oskarżanego o wspieranie muzułmanów, a także protestując przeciw podżeganiu przez telewizję publiczną przeciw chrześcijanom. Koptowie oskarżają także wojskowe władze o to, że nie są oni wystarczająco chronieni przed radykalnymi ugrupowaniami wyznawców islamu.

Arabska gazeta „Al-Hayat” poinformowała, że pojazdy pancerne najechały demonstrujących ludzi. Według niepotwierdzonych doniesień niektórych mediów, demonstranci posiadali przy sobie broń. Koptyjscy duchowni odrzucają te insynuacje wskazując, że to armia otoczyła demonstrujących przed budynkiem państwowej telewizji i otworzyła do nich ogień.

Po upadku Mubaraka dochodzi częściej do ataków fundamentalistów islamskich na chrześcijan. Wojsko często chroni w większym stopniu ekstremistów niż chrześcijan. Koptowie domagali się wczoraj dymisji Rady Wojskowej i jej przewodniczącego, gen. Mohameda Tantawiego. 28 listopada w Egipcie mają się odbyć wybory prezydenckie. Chrześcijanie stanowią 10 proc. mieszkańców tego kraju i czują się dyskryminowaną mniejszością.

Źródło: KAI, Fronda.pl

Za: PiotrSkarga.pl (2011-10-10) | http://www.piotrskarga.pl/ps,8001,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content