PiS zdecydowanie wygrał w USA

Aktualizacja: 2011-10-9 10:08 pm

W wyborach do Sejmu i Senatu zorganizowanych w USA zdecydowanie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, pokonując Platformę Obywatelską. Podobnie jak w kraju, na trzecim miejscu uplasował się Ruch Palikota. Polacy w USA głosowali w sobotę, część z nich listownie.

Według niepełnych jeszcze obliczeń, w wyborach do Sejmu PiS uzyskało łącznie 14 057 głosów, PO – 5030 głosów, Ruch Palikota – 766 głosów, PSL – 396 głosów, SLD – 323 głosy, a PJN – 212 głosów.

Partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała z ogromną przewagą w okręgu wyborczym Chicago (obejmującym także kilka innych miast Środkowego Zachodu), gdzie zdobyła 9096 głosów (79,93 proc.). Jest to prawie 6 razy więcej niż dostała PO – 1547 głosów (13,59 proc.). PSL otrzymało 2,57 proc. głosów, a Ruch Palikota – 2,23 proc. Pozostałe partie uzyskały poniżej 1 proc. głosów.

W okręgu Nowy Jork (obejmującym także stany New Jersey, Connecticut i kilka innych stanów wschodniego wybrzeża), PiS zdobyło 4227 głosów, pokonując tam PO, na którą głosowało 2455 wyborców. Ruch Palikota wybrało 386 wyborców, SLD – 153.

PO zwyciężyła – podobnie jak w poprzednich wyborach – tylko w okręgach w Waszyngtonie i Los Angeles, gdzie głosowała znaczna mniejszość Polaków w USA.

W Waszyngtonie (okręg obejmujący także m.in. Florydę) Platforma zdobyła 53 proc. głosów, a PiS – 25 proc. Na trzecim miejscu uplasował się Ruch Palikota, na czwartym – SLD.

W Los Angeles (okręg obejmujący 3 komisje wyborcze w Kalifornii i po jednej w stanach Oregon, Waszyngton, Arizona, Nevada i Teksas) PO uzyskała 646 głosów (48,9 proc.), a PiS – 523 (35,59 proc.). Na Ruch Palikota głosowało 83 wyborców (6,28 proc.).

W wyborach do Senatu Katarzyna Łaniewska-Błaszczak (PiS) zdobyła w Chicago 9095 (80 proc.) głosów, a w Nowym Jorku – 4255 głosów (ok.55 proc.). Na drugim miejscu uplasowała się Barbara Borys-Damięcka (PO).

Polacy w USA głosowali na warszawskie listy wyborcze.

PiS zdecydowanie wygrał w USA

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=45314 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]