Szwecja: „Mężczyźni” będą mogli rodzić

Osoby, które w Szwecji chciały zmienić płeć, musiały poddać się sterylizacji i nie mogły żyć w formalnym związku. Wkrótce prawo ma zostać zmienione.

Batalię o nowelizację dotychczasowej ustawy symbolizuje Thomas Beatie, który urodził się kobietą i przeszedł operację zmiany płci na męską. Zachował jednak swoje żeńskie narządy rozrodcze. Ożenił się z kobietą i wydał na świat troje dzieci poczętych dzięki sztucznej inseminacji nasieniem anonimowego dawcy.

Zmianę prawa popierają partie rządowe – oprócz chadecji – i opozycja, z wyjątkiem Szwedzkich Demokratów. Zdaniem opozycyjnej partii Zielonych, prawnie powinno się traktować obywatela jako osobę tej płci, za którą sam się on uważa. Zieloni dodatkowo złożą wniosek o to, by transseksualiści mieli prawo zamrażania swoich komórek płciowych. Dziś jest to bowiem zakazane.

Szwecja jest uważana za jedno z państw najbardziej otwartych dla „seksualnych odmienności”. Ostatnio dyskutuje się tu nawet propozycję wprowadzenia trzeciego, neutralnego wariantu płci.

[Za: „Rzeczpospolita” – 12.08.2011 r.]

Za: HLI-Polska (2011/10/5) | http://www.hli.org.pl/xoops/modules/news/article.php?storyid=1791 | HLI News : Szwecja: Mężczyźni będÄ… mogli rodzić

Skip to content