Szwecja: “Mężczyźni” będą mogli rodzić

Aktualizacja: 2011-10-6 9:11 pm

Osoby, które w Szwecji chciały zmienić płeć, musiały poddać się sterylizacji i nie mogły żyć w formalnym związku. Wkrótce prawo ma zostać zmienione.

Batalię o nowelizację dotychczasowej ustawy symbolizuje Thomas Beatie, który urodził się kobietą i przeszedł operację zmiany płci na męską. Zachował jednak swoje żeńskie narządy rozrodcze. Ożenił się z kobietą i wydał na świat troje dzieci poczętych dzięki sztucznej inseminacji nasieniem anonimowego dawcy.

Zmianę prawa popierają partie rządowe – oprócz chadecji – i opozycja, z wyjątkiem Szwedzkich Demokratów. Zdaniem opozycyjnej partii Zielonych, prawnie powinno się traktować obywatela jako osobę tej płci, za którą sam się on uważa. Zieloni dodatkowo złożą wniosek o to, by transseksualiści mieli prawo zamrażania swoich komórek płciowych. Dziś jest to bowiem zakazane.

Szwecja jest uważana za jedno z państw najbardziej otwartych dla „seksualnych odmienności”. Ostatnio dyskutuje się tu nawet propozycję wprowadzenia trzeciego, neutralnego wariantu płci.

[Za: „Rzeczpospolita” – 12.08.2011 r.]

Za: HLI-Polska (2011/10/5) -- [Org. tytuł: « HLI News : Szwecja: Mężczyźni będÄ… mogli rodzić»]
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=45214 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]