W Neapolu też stanie Wielki Meczet

Aktualizacja: 2011-10-6 11:43 am

Wkrótce również Neapol będzie posiadał Wielki Meczet dla „dużej społeczności muzułmańskiej”. Burmistrz Luigi De Magistris ogłosił, że wskazanie odpowiedniego terenu pod budowę nastąpi „do końca roku”.

Jak podaje agencja ANSA, meczet w Neapolu wkrótce stanie się rzeczywistością i muzułmanie mieszkający w tym mieście będą się zbierać w dużo większej budowli w porównaniu do obecnego meczetu w pobliżu Piazza Mercato w Isabella d’Este Art Institute. Meczet ten może pomieścić 600-700 osób, ale modlitwy piątkowe gromadzą około 1500. „Wielu musi się modlić na ulicy”, wyjaśnia Gentile Agostino, imam meczetu przy Piazza Mercato. Wierni utrudniają dojście do wielu sklepów w okolicy, przez co powstają napięcia pomiędzy muzułmanami i mieszkańcami dzielnicy.

Miasto ma zbadać sytuację pod kątem dalszego wykorzystywania obecnego meczetu lub budowy nowego. „Oba pomysły zostaną rozpatrzone”, potwierdził przedstawiciel Ratusza.
Informację przyjęło z zadowoleniem zwierzchnictwo diecezji Neapol. W siedzibie arcybiskupa Neapolu przy Largo Donnaregina przypomina się o intensywnej pracy kardynała Crescenzio Sepe na rzecz dialogu między religiami i o tym, że Neapol był gospodarzem spotkania wspólnot religijnych w 2007 roku.

Budowa meczetu jest tylko częścią programu, który obejmuje również otwarcie muzułmańskiego cmentarza. Plan burmistrza De Magistris obejmuje jednak wszystkie religie; planowane jest otwarcie centrum konferencyjnego dla różnych wyznań. Trwają również przygotowania do planowanej w Neapolu konferencji z udziałem wszystkich ruchów, które uczestniczą w Arabskiej Wiośnie.

Oprac. PJ
Źródło: http://www.ansamed.info/en/news/ME.XEF25201.html

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=45051 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]