FED pożyczył potajemnie bankom i korporacjom 16 bln dolarów

Z audytu GAO w Banku Rezerwy Federalnej, który – dzięki zmianom prawnym – mógł być przeprowadzony po raz pierwszy w historii, wynika, że FED pożyczył potajemnie od grudnia 2007 r. do czerwca 2010 r. 16 bln dol. prywatnym korporacjom i instytucjom finansowym na całym świecie. Pieniądze nigdy nie zostały zwrócone, a akcję przeprowadzono w największej tajemnicy przed opinią publiczną. Zdaniem polityków, FED działał na szkodę gospodarki amerykańskiej.

Biuro GAO (Goverment Accountability Office) mogło przeprowadzić audyt dzięki przyjęciu w ub. roku poprawki senatorów Ron Paula i Alana Graysona do ustawy Dodd-Frank Bill. Audyt, który rozpoczął się kilka miesięcy temu, niestety nie mógł zostać dokończony wskutek zdecydowanego sprzeciwu bankierów (m.in. Bena Bernanke i Alana Greenspana). Przekonywali oni kongresmenów, że audyt taki będzie miał znikomy wpływ na rynek.

Niemniej jednak wyniki pierwszego w historii FED-u audytu – co prawda niedokończonego – można znaleźć na stronie niezależnego senatora Sandersa. Z audytu tego wynika, że Bank Rezerwy Federalnej „pożyczył” na 0 procent ponad 16 bln dol.

Pieniądze trafiły do amerykańskich banków i korporacji oraz instytucji finansowych za granicą – od Szwajcarii, przez Francję i Niemcy do Wielkiej Brytanii. FED nigdy nie poinformował o pożyczkach opinii publicznej ani kongresu.

By sobie uświadomić, jak duża jest ta kwota wystarczy zdać sobie sprawę, że produkt krajowy brutto USA wynosi 14,12 bln dol. Obecnie kongresmeni debatują nad budżetem wynoszącym 3,5 bln dol. Rozważają dopuszczenie deficytu na poziomie 1,5 bln dol. Tymczasem nie było żadnej debaty na temat tego, czy FED powinien pożyczyć 16 bln dol. obcym bankom.

Pod koniec 2008 r. debatowano and ustawą dot. udzielenia pożyczki w wysokości 800 mld dol. upadającym bankom i korporacjom. Tymczasem sam bank Goldman Sachs – czego nie ujawniono – otrzymał wcześniej ponad 815 mld dol. pomocy. Wiadomo również, że Bank Rezerwy Federalnej przekazał grupie Citibank ponad 2,5 mld dol. Morgan Stanley otrzymał 2 mld dol. Pomoc otrzymały także Merill Linch Bank, Bank of America, Barclays PLC z Wielkiej Brytanii, Bear Sterns, Royal Bank of Scotland (Szkocja), JP Morgan Chase, Deutche Bank (Niemcy), UBS (Szwajcaria), Credit Suisse (Szwajcaria), BNP Paribas (Francja) i wiele innych banków europejskich.

Na amerykańskich stronach internetowych wre dyskusja oburzonych Amerykanów, którzy podkreślają, że niezależny FED dodrukowując pieniądze i rozdając je wielkim korporacjom oraz bankom światowym, dewaluuje oszczędności swoich obywateli i niszczy gospodarkę USA.

Wiele interesujących danych na temat audytu można znaleźć na stronie: http://www.gao.gov.

Źródło: Gao.gov, AS

Za: PiotrSkargs.pl (2011-09-30) | http://www.piotrskarga.pl/ps,7954,2,0,1,I,informacje.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content