Aktualizacja strony została wstrzymana

Lewicowi naukowcy są przerażeni poglądami kanadyjskiej młodzieży

Młodzi Kanadyjczycy wydają się podzielać poglądy swoich dziadków odnośnie ról płciowych. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez agencję International Plan, prawie połowa młodzieży uważa, że mężczyźni powinni przede wszystkim zarabiać na utrzymanie domu, a jedna trzecia sądzi, że kobiety powinny w pierwszej kolejności troszczyć się o dom i przygotowywać posiłki. Naukowcy są przerażeni tym, co myśli młodzież kanadyjska.

Z raportu International Plan wynika, że 31 proc. kanadyjskich chłopców w wieku od 12 do 17 lat jest przekonanych, że najważniejszą rolą kobiety jest troska o dom i przygotowywanie posiłków. Dla porównania podobnie myśli tylko 15 proc. młodych Brytyjczyków i aż 73 proc. hindusów oraz 68 proc. młodzieży z Rwandy.

Prawie połowa (48 procent) kanadyjskiej młodzieży stwierdziła, że mężczyźni powinni być odpowiedzialni za utrzymanie domu i rodziny. Podobnie myślało 43 proc. dorosłych Kanadyjczyków. Blisko połowa młodych ludzi przyznała, że męskość jest bardzo trudna. Często kojarzyła się ona z koniecznością podejmowania ryzyka i „twardością”.

Tymi wynikami są wstrząśnięci lewicowi badacze. Rosemarrry McCarney mówiła na konferencji prasowej: – Wyniki są zaskakujące. Wydaje ci się, że jest rok 2011 tymczasem nośność niektórych z tych tradycyjnych pojęć jest nie tylko zaskakująca, ale myślę, że powinna nawet być niepokojąca dla nas wszystkich.

McCarney zaniepokoiła się szczególnie odpowiedziami dotyczącymi pojmowania męskości. Jej zdaniem, pojmowanie męskości jako „bycie twardym” często prowadzi do zachowań dewiacyjnych, tj. do przemocy i zastraszania.

Joan Simalchik, profesor gender studies na Uniwersytecie w Toronto również nie kryła zaskoczenia z powodu wyników. – To nie jest to, co widzimy na uniwersytetach, i nie całkiem to, co widzimy w realnym świecie – stwierdziła. Simalchik była zdumiona tym, że tak wielu Kanadyjczyków posiada takie „staromodne” poglądy na temat płci.

Badacze przekonywali, że zmniejszenie częstości występowania stereotypów płciowych jest dobre zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Sugerowali, że ojcowie, którzy są związani ze swoimi dziećmi przyczyniają się do tego, że te dzieci są mniej podatne na depresję, myśli samobójcze lub przemoc.

Badanie przeprowadzono w postaci ankiety internetowej na grupie tysiąca młodzieży i tysiąca osób dorosłych. Margines błędu wynosi 3 proc.

Źródło: „The National Post”, AS

Za: PiotrSkarga.pl (2011-09-28) | http://www.piotrskarga.pl/ps,7935,2,0,1,I,informacje.html

Skip to content