Aktualizacja strony została wstrzymana

Aborcja pozostaje nielegalna w Liechtensteinie – Deo Gratias!

Aborcja w Xięstwie Liechtensteinu pozostaje przestępstwem i będzie karana również w odniesieniu do mordów na dzieciach dokonanych poza granicami państwa. W referendum w tej sprawie 52,3 procent głosujących odrzuciło możliwość legalizacji aborcji. To czyni Xięstwo jednym z niewielu krajów w Europie, które zachowały jednoznaczne ustawodawstwo w odniesieniu do ochrony życia.

Walka o kształt cywilizacji łacińskiej nie jest jednak zakończona, o czym świadczą oficjalne wyniki. 17 września 2011 r. przeciwko projektowi nowej ustawy opowiedziało się 52,34 proc. głosujących w stosunku do 47,66 proc., co oznacza, że przewaga obrońców życia wyniosła 514 głosów (Liechtenstein liczy około 36 tysięcy mieszkańców). Frekwencja wyborcza wyniosła 61 proc. W liczbach bezwzględnych: 5760 głosujących odrzuciło inicjatywę ustawodawczą, zgodziły się z nią 5246 osoby. Proaborcyjna inicjatywa została odrzucona w ośmiu z jedenastu gmin, na jakie podzielony jest Liechtenstein. Zwolennicy dopuszczalności zabijania dzieci mieli przewagę w gminach Vaduz, Schaan i Triesen. W Schaan, największym mieście Liechtensteinu, padł niechlubny rekord: 54,1 proc. głosujących za legalną aborcją.

Obecnie zabicie dziecka zagrożone jest karą roku pozbawienia wolności (od kary zwolnione są kobiety poniżej 14 roku życia lub znajdujące się w sytuacji zagrożenia życia), zwolennicy swobody zabijania domagali się wprowadzenia legalności aborcji w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży (w przypadkach poprzedzonych obowiązkową konsultacją) lub w przypadku choroby dziecka. Umożliwić to miała zmiana kodexu karnego.

Na wynik referendum wpłynęła zapewne zdecydowana postawa regenta i następcy tronu JXW xięcia Alojzego, który już na kilka tygodni przed referendum zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa aborcjonistów zastosowanego zostanie veto wobec nowej ustawy. Warto przypomnieć, że xiążę Alojzy jest ojcem czworga dzieci, które – po matce, JKW xiężnej Zofii, drugiej w jakobickiej linii sukcesji tronów Anglii, Szkocji i Irlandii – są również przyszłymi prawowitymi spadkobiercami tych tronów. Rzecz jasna, xiążę regent jest obecnie krytykowany za wybitnie katolickie poglądy i uczynienie afrontu demokracji, a także za wpłynięcie wcześniejszą deklaracją na wynik głosowania. Można spodziewać się dalszych ataków na samą instytucję monarchii w Liechtensteinie.

Opracowanie: Adrian Nikiel

Za: Organizacja Monarchistów Polskich - legitymizm.org | | (2011-09-25) | http://www.legitymizm.org/aktualnosci-liechtenstein-referendum

Skip to content