Somalia: za znajomość Koranu dzieci dostały granaty i kałasznikowy

Aktualizacja: 2011-09-25 6:25 pm

W konkursie na znajomość Koranu, zorganizowanym w jednym z miast Somalii, dzieci mogące się pochwalić najlepszą znajomością świętej księgi otrzymały oprócz dyplomów całkiem nie dziecięce nagrody – pieniądze i broń. Zwycięzca dostał od organizatorów automat Kałasznikowa i 700 dolarów; drugie miejsce było warte 500 dolarów i również “kałasza”; trzecie miejsce nagrodzono dwoma granatami.

Konkurs odbył się już po raz trzeci. W zeszłym roku zwycięzca otrzymał rakietnicę. Organizatorami konkursu dla dzieci są radykalni islamiści z ugrupowania Al-Shabaab, kontrolującego praktycznie całe południe i część centrum kraju. Somalia jest jednym z światowych liderów pod względem ilości tzw. “dzieci-żołnierzy”, których liczbę szacuje się oficjalnie na kilkadziesiąt tysięcy.

W ostatnim czasie analitycy kompanii consultingowej Maplecroft opracowali raport, dotyczący krajów najbardziej niebezpiecznych z punktu widzenia zagrożenia terroryzmem. Na jego potrzeby opracowano tzw. Terrorism Risk Index (TRI). “W cuglach” w rankingu prowadzi tonąca w chaosie i opanowana przez różnorakie ugrupowania islamskich radykałów Somalia, będąca obiektem zachwytu utopijnych anarchistów, jako “kraj wyzwolony od tyranii władzy”. Kolejne w rankingu są Pakistan, Irak i Afganistan, a na piątym miejscu pojawiła się Republika Sudanu Południowego, najmłodsze obecnie państwo na świecie. W pierwszej dwudziestce znajdują się również Palestyńskie Terytoria Okupowane (7), Rosja (14) oraz Izrael (20). Z drugiej strony, najniższym TRI mogą się pochwalić USA, Kanada, Australia i Nowa Zelandia.

Na podstawie: tsn.ua, maplecroft.com

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=44276 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]