6 milionów pielgrzymów w Guadelupe

Miliony Meksykanów odwiedziło w ostatnich dniach sanktuarium w Guadelupe. 12 grudnia w Meksyku obchodzi się święto Matki Boskiej z Guadelupy. Taka frekwencja bardzo denerwuje wydawców „Playboy’a”, który obraził wiernych umieszczając na okładce nowego numeru modelkę wystylizowaną na Maryję.

W 477. rocznicę objawień Matki Bożej, patronki Meksyku i Pani obu Ameryk wszystkie drogi do Guadelupe były pełne samochodów i autokarów – oblicza się, że pątników było ok. 6 milionów. W czasie głównej Eucharystii, sprawowanej przez rektora sanktuarium ks. Diego Monroya, modlono się o „Meksyk wolny od przemocy, bardziej sprawiedliwy, solidarny i demokratyczny”. Od wielu już lat sanktuarium w Guadalupe jest drugim po Mekce najliczniej odwiedzanym miejscem kultu religijnego na świecie. Co roku przybywa tam ok. 12 mln pielgrzymów, najwięcej w drugim tygodniu grudnia.

Matko Boża z Guadelupe. Wielbimy Cię.
Matko Boża z Guadelupe. Wielbimy Cię.

Chcąc wykorzystać datę zbliżającego się święta, znane z prymitywizmu pismo „Playboy” postanowiło sprowokować i obrazić meksykańskich katolików. Na początku grudnia ukazał się numer, w którym modelka z okładki meksykańskiego „Playboya” stoi na tle witraża, okryta kawałkiem białego materiału. Tak wystylizowaną okładkę opatrzono podpisem: „Wielbimy Cię, Mario”. Wierni zasypali wydawcę listami pełnymi oburzenia.

Tłumaczenia wydawców jak zwykle w tego typu przypadkach są równie bezczelne, jak sama obrazoburcza okładka. Po sprzeciwach katolików w Meksyku, amerykański wydawca napisał, że „wydawcy meksykańskiej edycji Playboya nie chcieli, by opublikowane zdjęcia kogokolwiek obrażały, rozumiemy jednak, że stało się inaczej i za to szczerze przepraszamy”. Bezpośredni wydawca, Raul Sayrols kpi sobie jeszcze bardziej mówiąc, że „obraz nie jest i nigdy nie był pomyślany jako mający przypominać obraz Dziewicy z Guadelupe, ani żadnej innej postaci religijnej. Zamiarem naszym było nadanie okładce renesansowego charakteru”.

JaLu/EH/RV

Za: Fronda.pl


Skip to content