List bp. Meringa do władz TVP: Jeśli dalej będziecie promować satanistę, przestaniemy płacić abonament

Biskup Mering ponownie wysyła list do prezesa TVP Juliusza Brauna w sprawie Adama Darskiego „Negala”, który dalej zasiada w jury programu „The Voice of Poland”. Tym razem Przewodniczący Rady KEP pisze o „obywatelskim nieposłuszeństwie” dot. abonamentu, jeśli TVP nadal będzie promować obrazoburczą postać jaką jest Nergal.

Szanowny Panie Prezesie!

W naszym zdecydowaniu i proteście próbowaliśmy prosić o zmianę decyzji dotyczącej obecności Nergala w TVP publicznej.
Te prośby są zbywane: grzecznie, ale zbywane.

Pan Prezes przypomina, że w 2 Programie są przecież programy religijne: „Ziarno”, „Słowo na niedzielę”, „Między niebem a ziemią”, transmisje modlitwy „Anioł Pański”… .

To prawda: tym bardziej brzydzi obecność „artysty”, który z wartości prezentowanych w wymienionych audycjach szydzi, pojawiając się na tym samym ekranie!

Wychowuje się przecież nie tylko słowem i treścią, lecz także obrazem i przykładem. Nergal nie chce być przykładem DOBRA. A chrześcijanin nie może akceptować wątków, słów i zachowań wątpliwego „autorytetu”. Nie sądzę, by ktoś normalny uważał za „autorytet” człowieka głoszącego przemoc, bluźnierstwo, zło, wychwalającego zbrodnię…

Dziś piszę w imieniu wielu, bardzo wielu polskich obywateli, chrześcijan, którym komercja – jaką jest promowanie Nergala – stosowana przez publiczną Telewizję, jest nie tylko niemiła, ale stanowi naruszenie ładu i pokoju społecznego; dla których darcie Biblii i nazywanie jej „gównem” jest hańbą i postępowaniem niedopuszczalnym! Nie tylko zresztą z religijnego punktu widzenia: to zwykłe chamstwo, brak najbardziej prymitywnej kultury i pogarda w stosunku do ludzi wierzących w naszym Kraju. Kiedy powszechnie broni się praw mniejszości – dlaczego nie liczą się głosy wierzącej mniejszości?

Otrzymałem dziesiątki tysięcy listów, maili, telefonów; wiem, że przychodzą one także do sekretariatu TVP.

Jesteśmy w przededniu wyborów: proszę pamiętać, że Polacy nie są półgłówkami – choć piszą nieraz „z małych miejscowości”, „starsi”, a także z różnym „wykształceniem”. Polskie społeczeństwo umie wyciągać wnioski z tego co widzi, słyszy, czego doświadcza: w telewizji, ( ) prasie, na drogach, kolei, w swoich portmonetkach. Nie wiem, czy TVP przysłuża się właściwej formacji dopuszczając „artystę” do głosu i na wizję!

Akurat Kościół ogłasza pierwszy w historii Tydzień Wychowania; ponurym żartem 2 Programu jest ta odpowiedź! O ile z edukacją polskie szkoły radzą sobie kiepsko – to co z wychowaniem, czyli przekazem wartości, formowaniem postaw; propagowaniem odpowiedzialności, altruizmu, wszechstronnego rozwoju? Źycie klas szkolnych, uczniów; wydarzenia dowodzą, że bywa tragicznie! Naprawdę Pan Prezes sądzi, że p. Darski jest właściwym wychowawcą? Chciałby go Pan mieć za nauczyciela dla swoich dzieci czy wnuków?

Pisze Pan Prezes o „swobodnym kształtowaniu się poglądów obywateli i formowaniu się opinii publicznej”. Właśnie wyrażam – z tysiącami ludzi, tę opinię i też proszę o wzięcie jej pod uwagę.

Wyrok Sądu w Gdyni jest hańbiący i nieodpowiedzialny. Niech Wysoki Sąd powtórzy tezę o wolności artystycznej i swobodzie twórczej tym, którzy „ozdobili” pomnik w Jedwabnym, albo zamalowali litewskie napisy w północno-wschodniej Polsce. NIE Wysoki Sądzie: chamstwo nie jest przejawem kultury i godne jest najwyższego potępienia; ZAWSZE – obojętnie czy dotyczy Litwinów, Polaków, Rosjan, Chrześcijan, Muzułmanów, Ateistów czy Żydów!

Jeżeli nie doczekamy się spełnienia naszych oczekiwań pozostanie nam tylko „obywatelskie nieposłuszeństwo” dotyczące abonamentu. Proponowała je publicznie Partia, która Pana Prezesa rekomendowała. My zrobimy to z bezsilności, z braku innych możliwości: z chrześcijanami władze nie zwykły się liczyć. A ponieważ, jak Pan pisze, abonament to „tylko 12% ogólnych wpływów TVP” – pewnie nie odczujecie tego Państwo nadmiernie.

I ja łączę wyrazy szacunku

+Wiesław Mering
Przewodniczący Rady KEP
ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

philo/diecezja.wloclawek.pl

Za: Fronda.pl | http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/bp_mering:_nie_zaplacimy_abonamentu__15606/ | Bp Mering: Nie zapłacimy abonamentu!

Skip to content