Brytyjscy konserwatyści mają dość Unii Europejskiej

Aktualizacja: 2011-09-22 9:39 am

“Więcej Europy!” – wołają politycy Platformy Obywatelskiej. “Europa czeka na polski optymizm” – mówi premier Tusk.

 Tymczasem “Unia Europejska chyli się ku upadkowi powoli, za przyzwoleniem krótkowzrocznych elit” – twierdzi prof. Wojciech Roszkowski. – Mamy do czynienia z wielowymiarowym kryzysem UE. (…) Jest to kryzys demograficzny, kryzys tożsamości i kryzys solidarności europejskiej”.

Jak to wygląda w praktyce, opisuje niemiecki portal welt.de, informując o tym, że ze strony brytyjskich konserwatystów rośnie nacisk na szefa rządu Davida Camerona, by ten zarządził referendum, w którym naród wypowiedziałby się o ewentualnym wyjściu z Unii.

“Bruksela stała się uciążliwym jarzmem i paskudzi brytyjską niepodległość – napisał wpływowy torysowski przedstawiciel Mark Pritchard w artykule dla gazety ‘Daily Telegraph’. – Wielu Brytyjczyków odczuwa UE jako mocarstwo okupacyjne, które ogranicza wolność, podnosi podatki i osłabia tutejszą kulturę. Dlatego mieszkańcy wyspy powinni w głosowaniu powszechnym zadecydować o tym, czy ich kraj nie powinien zrezygnować z członkostwa”.

Nie jest więc już pewne wsparcie konserwatywnych deputowanych dla polityki europejskiej. Torysi nie będą w dalszym ciągu wystawiać czeku in blanco dla robotników w Lizbonie, podczas gdy w Londynie i Leicester stoją ludzie w długich kolejkach przed urzędami pracy – referuje welt.de.

W ubiegłym tygodniu spotkało się 120 przedstawicieli parlamentarnych, niepełniących funkcji w rządzie, by obradować nad przyszłością Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Są oni coraz bardziej rozgoryczeni z tego powodu, iż premier Cameron nie wydaje żadnych zarządzeń o ponownym przekazaniu kompetencji z Brukseli do Londynu.`

Zygmunt Białas

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=44054 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]